LAMPA GÓRNICZA KARBIDOWA - TYP 850csm - 1943

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
35 / 101
<
>
Lampa górnicza fabryki Friemann & Wolf, Zwickau. Blenda (odblask) stalowy, mosiądzowany średnicy 12cm. Na ostatnim zdjęciu widać część sygnatury. Model 850csm pochodzi z maja 1943 roku.

Informacja o tej lampie dzięki uprzejmości: Hans Joachim Weinberg - jeśli ktoś zna to wie, że to niemiecki autorytet wśród lamp górniczych. Wydał między innymi katalog lamp górniczych Die Grubenlampe - Von Zwickau in die ganze Welt.ZASADA DZIAŁANIA LAMPY KARBIDOWEJ.

W górnym pojemniku znajdowała się woda, w dolnym karbid -węglik wapnia CaC2 - związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Po odkręceniu pokrętła znajdującego się na górze lampy woda stopniowo kapała na karbid z którego wydzielał się gaz - acetylen. Im mocniej odkręcamy pokrętło iglicowe tym jaśniej będzie świeciła lampa. Acetylen wypychany był pod ciśnieniem przez kominek lampy na którego końcu był palnik (brener) przez którego dysze wydobywał się gaz. Po zapaleniu świecił jasnym płomieniem do wysokości 3cm.
Data dodania: 28 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1943
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 714 razy od 28 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.