OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
209 / 500
<
>
1. ZSRR.1985.Zn.nr.Mi.5471.60 lat Karakałpackiej ASRR2.ZSRR.1975. Zn.nr. Mi 4328 . 50 lat Karakałpackiej ASRR

Karakałpacka Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Karakałpacka ASRR -autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład początkowo Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a następnie Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki RadzieckiejKarakałpacka ASRR została utworzona w ramach Rosyjskiej FSRR 20 lipca 1932 r. w wyniku przekształcenia i poszerzenia autonomii powstałego w 1925 r. w ramach Kazachskiej ASRR Karakałpackiego Obwodu Autonomicznego. Zorganizowanie autonomicznej republiki Karakałpaków było elementem prowadzonej zwłaszcza w początkowym okresie istnienia ZSRR polityki tzw. korienizacji, tj. przyznawania autonomii nierosyjskim narodom dawnego Imperium, wcześniej dyskryminowanym i wynaradawianym przez carat.

5 grudnia 1936 r., w związku ze zmianą statusu Kazachskiej ASRR, która stała się republiką związkową ZSRR, Karakałpacka ASRR, która w takiej sytuacji byłaby oddzielona od terytorium Rosyjskiej FSRR, w skład której wchodziła, zmieniła przynależność polityczno-administracyjną i stała się częścią Uzbeckiej SRR.

Została zlikwidowana na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR i ogłoszeniem niepodległości przez Uzbekistan. Jej kontynuacją jest autonomiczna uzbecka Republika Karakałpacji.
Data dodania: 29 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1975 - 1985
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 345 razy od 29 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.