Żakiet Kapeli Górniczej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
87 / 96
<
>
Polski Żakiet Kapeli GórniczejPrawdziwy górnczy mundur był w 17 Wieku wprowadzony na niemieckich terenach górniczych.

To ewoluowało od potrzeb górniczej ciężkiej pracy.

Wszystkie elementy munduru stanowią pewnych historycznych działalności zawodowej lub procesów pracy w kopalni, one są podjęte z historycznej pracy (ubrania robocze) górnika, i nie są produkty wyobraźni, żeby górniczy mundur posiadal "elegancki" wygląd.

Dowody jednolitej odzieży górniczej znajdziemy, w formie pisemnej i obrazowej, w dokumentach z końca 15 i początku 16 wieku.

W Prusach po 1800 roku podjęto ze Śląska zazwyczaj jednolite czarne mundury, które później stanowiły podstawę wszystkich znanych mundurow gorniczych.

Wyjątkiem było dawne królestwo Saksonia.Atrybuty typowego górniczego munduru:- Wysoka sztywna czapka (na Górnym Śląsku "Czako"), zmodyfikowana z małego kapelusza bez daszka (dawniej stosowane jako ochrona głowy w działalności wydobywczej)

- Pióropusz, (dawniej miotełka) który byl użyty do oczyszczania otworów strzałowych.

- Czarne frędzle na rękawach, symbolizują one lonty strzałowe które były niezbędne do prac wybuchowych, noszone związane na rękawach.

- Stojący kołnierz, to "reszta" z peleryny (powłoką ochronna wody).

- Złote guziki (symbolizują słońce) z perlikiem i żelazkiem, w liczbie nie mniej niż 29 ! (lat życia św. Barbary)

- Skóra górnicza, krótki skórzany fartuch (klapa, łata, berledera, flek, ledewerk, natylnik, arschleder -symbol starego "sprzętu ochrony pracy") przypasywany przez dawnych górników od pasa w dół w celu ochrony ubrania i ciała. Natylnik był też niezbędny w pochyłych sztolniach i pochylniach, gdzie górnicy zjeżdżali po wyślizganych deskach.

- Inną oznaką górników była szabla. W przeszłości był to znak przynależności "do specjalnego statusu górniczego"Należy zauważyć, że szabla górnika była w kształtcie i rozmiarze taka sama jak w wojsku, ale jednak uzupełniona przez symbole górnicze.
Data dodania: 11 września 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 491 razy od 11 września 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.