HEŁM NIEMIECKI M 35 - WEHRMACHT

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
30 / 52
<
>
Hełm model M35 z zawijanym rantem rozmiar 64. Jest to wykopek w stanie dostatecznym, zachowana obręcz aluminiowa z częścią fasunku, 25% oryginalnej farby. Hełmy tego typu były produkowane ze stali bardzo dobrej jakości.
Hełm jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyposażenia niemieckiego piechura. Służył do ochrony głowy przed ziemią, gruzem, odłamkami i teoretycznie pociskami o małym kalibrze. Hełm M35 wywodził się w prostej linii z serii I wojennych hełmów pruskich. W 1934 roku Oberkommando der Wehrmacht (OKW) ogłosiło przetarg na projekt nowego hełmu dla sił zbrojnych. Wygrał projekt firmy Eisenhuttenwerke z Thale. Był tłoczony z jednego arkusza blachy ze stali molibdenowej i różnił się od hełmów z późniejszego okresu tym, że jego wywietrzniki były montowane osobno, a nie tłoczone. Rant hełmu M35 był zawijany do wewnątrz, czym można odróżnić od produkcji późnowojennych. Hełmy wyposażone były w fasunek z paskiem zapinanym pod brodą. Posiadał dwie kalkomanie po bokach dzwonu: po lewej stronie orzeł narodowy po prawej trój kolorowa tarcza w barwach narodowych.

Na hełmie okulary celuloidowe używane jako ochrona przed przeciągami, owadami i deszczem w otwartych pojazdach. Fabryka Schmerler produkowała okulary w bawarskim mieście Fürth. Schmerler Model nr 1539 / 1, podszyte taśmą bawełny -zdjęcie ostatnie przedstawia typy okularów produkowanych przez tą firmę.
Data dodania: 14 września 2011
Datowanie przedmiotu: 1935 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dostateczny
Armia: niemiecka
Kolor / barwa: Feldgrau
Materiał: Stal
Rodzaj: M 35
Rozmiar: 64
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1274 razy od 14 września 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.