OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 2
<
>
Książeczka wojskowa Wehrmachtu (niem. Soldbuch) była jednym z najważniejszych dokumentów osobistych należących do każdego żołnierza. Właściciel zobowiązany był do noszenia jej w górnej kieszeni munduru, z wyjątkiem udziału w działaniach zbrojnych (by w wypadku wzięcia do niewoli nieprzyjaciel nie skorzystał z danych w niej zawartych). Z perspektywy współczesnego kolekcjonera, soldbuch stanowi namiastkę historii żołnierza-człowieka jednego spośród milionów.Prezentowany soldbuch wystawiony został 17 marca 1943r. na gefreitera Karla Liebrenza urodzonego 9.11.01r. w Szczecinie, będącego z zawodu kierowcą ciężarówki.

Macierzystą jednostką Karla była Landesschützen Ersatz Batl. 2 w Szczecinie. Służba Liebrenza nie ograniczyła się tylko do tej jednostki, w swym wojennym epizodzie przyszło mu służyć w zapasowym batalionie grenadierów ( Gren. Ers. Btl. 94), a nawet w ochronie kolei (Bahnhofswach u. Betreuungskomp. II) za co z resztą dostał Wojenny Krzyż Zasług (KVK) II klasy.

Z rubryki na temat najbliższych dowiedzieć się można iż posiadał żonę, brakuje natomiast informacji o rodzicach. Kolejne strony książeczki zawierają informacje na temat wyposażenia, uzbrojenia, szczepień oraz odznaczeń jakie otrzymał. Początkowo uzbrojony został w Mausera 98k, później zaś otrzymał pistolet Mauser kal. 7,65.

Na uwagę zwraca fakt iż dnia 7 maja 1945r. (dzień przed kapitulacją III Rzeszy) nasz bohater z powodu ''kolejnej choroby serca'' został odesłany do szpitala polowego. Wojnę skończył w stopniu obergefreitra (awans nadano 1 kwietnia 1945r.). Na końcu znajduje się informacja iż przechodził rekonwalescencję do 14 września 1945r. w Magdeburgu. Na tym kończy się historia Karla Liebrenza, cóż dalej działo się z nim? Tego nikt nie wie.Książeczka jest aktualnie na sprzedaż. W razie zainteresowania proszę o kontakt poprzez wiadomość prywatną.
Data dodania: 20 września 2011
Datowanie przedmiotu: 1943
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Długość: 14,5 cm
Szerokość: 10,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 948 razy od 20 września 2011
Reklama
Dodaj komentarz
21 września 2011
Dziękuję :)
Pzdr.
Starszy kustosz
21 września 2011
ładnie opisany eksponat.
p.s aż się zamyśliłem:)
pozdro!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.