Nieśmiertelnik - kapr. Osucha Władysława

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 2
<
>
Wydrapany przez żołnierza znak tożsamości potocznie zwany ,,nieśmiertelnikiem'' żołnierza 69 p.p. z 17 Dywizji Piechoty WP Władysława Osucha ze zgrupowania generała Mikołaja Bołtucia, który brał udział w czasie bitwy pod Łomiankami (22.09.1939r):Z wydrapanych informacji umieszczonych na tym nieśmiertelniku, wynika że mamy:STRONA PIERWSZA NIEŚMIERTELNIKA (Awers):

Stopień: KAPRAL

Imie i nazwisko: WŁADYSŁAW OSUCH

data urodzenia: 29 MAJA 1914 r. (w czasie kampanii wrześniowej miał 25 lat)(wczoraj by skończył 94 lata)

K.R.U. (powinno być R.K.U.- błąd właściciela) Rejonowa Komisja Uzupełnień : GNIEZNO - sądzę że jego macierzysta jednostka pochodziła właśnie z tego miasta, więc jest to już jakiś trop.STRONA DRUGA (Rewers):

Imie i nazwisko: WŁADYSŁAW OSUCH

ŚRODA (WIELKOPOLSKA ?) - prawdopodobnie -miejsce jego zamieszkania. Odległość od Gniezna gdzie go zmobilizowali jest niewielka niecałe 40 km. Poznań również jest blisko położony wiec sądzę że jego Dywizja należała do Armii Poznań gen. Kutrzeby.W miejscu znalezienia nieśmiertelnika rozegrała sie krwawa bitwa zgrupowania gen. Bołtucia (do którego należał właściciel nieśmiertelnika), z tego co udało mi się odnaleść w internecie ukazuje sie że w skład tego zgrupowania wchodziły 68 i 69 pułk piechoty z 17 DP, I batalion z 14 pp i 5 dział. Sądzę że prawdopodobnie pochodził z 17 DP płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza i podejrzewam że jest to 69 pp poniewaź tylko on stacjonował w Gnieźnie, bo 68 Wrzesiński Pułk Piechoty stacjonował w Wrześni.
Data dodania: 22 września 2011
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Armia: Polska
Kolor / barwa: biały / srebrny
Materiał: aluminium
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 889 razy od 22 września 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.