MONETA ZASTĘPCZA -EMMAGRUBE... w Muzeum Dom@na w MyViMu.com

MONETA ZASTĘPCZA -EMMAGRUBE -200 WERTH-MARKE

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 10
<
>
Moneta zastępcza obozu jenieckiego 200 WERTH-MARKE, EMMAGRUBE cynk niklowany. Kopalnia Emma obecnie kopalnia Marcel w Radlinie. Obóz nazywał się Kriegsgefangenenlager Station V Emmagrube.W okresie I wojny światowej pojawiła się specyficzna forma monet zastępczych - monety przeznaczone dla obozów jeńców wojennych. Rolą tych emisji było organizowanie obrotu pieniężnego w obozach, monety te posiadały bowiem wartość obiegową wyłącznie na ich obszarze. Pieniądz obozowy odgrywał jeszcze jedną ważną rolę - miał uniemożliwić ucieczkę jeńcom, ci bowiem pozbawieni byli dostępu do pieniądza państwowego.Emisje prywatne.Monety emitentów prywatnych przeznaczone dla jeńców wojennych w czasie I wojny światowej służyły do opłacania niewolniczej pracy w zakładach przemysłowych takich jak kopalnie, huty czy kamieniołomy. W literaturze tematu zawarta jest śmiała teza, że bardzo prawdopodobne jest istnienie monet jenieckich z prawie wszystkich kopalń węgla kamiennego na Górnym i Dolnym Śląsku, jak i z wielu kopalń innych surowców mineralnych oraz z większych zakładów przemysłowych. Wśród monet dla jeńców wojennych są również emisje Domów Noclegowych, jak prezentowane u mnie monety z Radlina.
Data dodania: 26 września 2011
Datowanie przedmiotu: 1914 - 1918
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: Zn, cynk
Średnica: 33 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 895 razy od 26 września 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.