jeleń w bunker kolejowy jeleń w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
witam.oto bunkier kolejowy koło Tomaszowa mazowieckiego

był on produkowany w latach 1941-1943r pod koniec wojny 1945 został zalany przez Niemców i tak został do dziś.

ma długość ok 355m a szerokość ok 7-8m
Data dodania: 9 lutego 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: bunkier
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 706 razy od 9 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
9 grudnia, 20:10
Zgadza się, w języku niemieckim stosowane jest określenie "bunker" w odniesieniu do fortyfikacji, jest to u nich określeniem fachowym i oznacza właśnie schron. U nas w Polsce jednak nie jest to fachowe określenie.
Kustosz
9 grudnia, 16:05
Dziękuję za wytłumaczenie. Choć muszę przyznać że chodziło mi o nazwę niemiecką gdzie jest słowo bunker. We wcześniejszym komentarzu pisał Kolega, że to nieprawidłowa nazwa oznaczającą zbiornik, a tu Niemcy jej używają na określenie schronu. Stąd moje pytanie. Pozdrawiam. 
9 grudnia, 11:32
Dosłownie oznacza to schron jednoosobowy, mógł służyć zarówno do obserwacji jak i ostrzału z broni osobistej. Inna nazwa to Kochbunker (potocznie garnek Kocha). Takie budowle stawiano w ważniejszych miejscach, lecz tam gdzie nie zbudowano wcześniej punktów oporu. Montowano je najczęściej pomiędzy punktami oporu, wzmacniając linie rowów strzeleckich. Były wykonywane na miejscu lub przywożone prefabrykowane i gotowe na plac budowy. Chroniły przed pociskami z broni ręcznej oraz odłamkami pocisków artyleryjskich. Bezpośrednie trafienie utrudniały małe wymiary oraz zaokrąglony kształt. Zazwyczaj posiadały dwie strzelnice umożliwiające prowadzenie ostrzału flankującego. Zdarzały się jednak wersje z dodatkowymi otworami, służącymi najprawdopodobniej do wyprowadzenia okablowania związanego z łącznością lub powiększenia możliwości obserwacji. Obsługę schronów stanowił tylko jeden żołnierz – strzelec lub obserwator, który wchodził do środka bezpośrednio z rowu strzeleckiego czy łącznikowego.
Kustosz
8 grudnia, 16:27
Dobrze się czegoś nowego nauczyć. Zastanawiam się nad niemieckim einmannbunker. Skąd ta nazwa? 
8 grudnia, 16:16
Nie będę oceniał czy to w ogóle pasuje to tego serwisu, ale wyjaśnić muszę dwa błędne pojęcia, które niestety są namiętnie powtarzane, a których fortyfikatorzy wprost nie znoszą. Chodzi o popularne określenie bunkier stosowane w odniesieniu do schronu. Jest ono całkowicie nie poprawne, bunkier to z angielskiego zbiornik paliwa na statku. Podobnie nie ma czegoś takiego jak żelbeton, może być albo żelbet albo żelazobeton. Postarajmy się o tym pamiętać.
 
6 września 2010
jak możesz to wrzuć więcej fotek.
6 września 2010
Czy możesz dodać trochę więcej zdjęć do tego "eksponatu"?
Profil Profesjonalny Moderator
9 lutego 2010
Hmm produkowany? :) A tak poza tym to myslalem ze MyViMu jest do prezentowania swoich kolekcji :), no chyba ze kolekcjonujesz bunkry.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.