SZELĄG AUGUST III SAS (1754... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

SZELĄG AUGUST III SAS (1754 H)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 86
<
>
Szeląg Augusta III Sasa

 AWERS (obverse) : Popiersie króla bez korony, zwrócone w prawo. W legendzie otokowej napis : AVGVSTVS III REX POL (August III król Polski).REWERS (reverse) : Tarcza z czterema polami nad którą umieszczona jest korona typu zamkniętego. Na tarczy znajdują się naprzemianlegle herby : Korony – Orzeł Biały i Litwy – Pogoń. Na środku tarczy umieszczona mała tarczka z koroną, na której znajduje się herb Wettinów – połączone herby urzędu elektorskiego i Saksonii. W legendzie otokowej napis : EL SAX 1754 (elektor Saksonii 1754 - rok emisji). Na dole pod tarczą literka H - znak mennicy Gubin (Grünthal).Istnieje teza, mówiąca o tym, że literka H na szelągach i groszach niekoniecznie oznacza mennicę ale inicjał mincerza: Friedrich Ernst Hertel (mincmistrz gubiński w latach 1754-1755). Literka H pojawia się jako jedyna litera również na groszach z gubińskiej mennicy wybitych w latach 1754 i 1755.

Szelągi koronne Augusta III Sasa bito w trzech saskich mennicach. Najpierw w 1749 r. w Dreźnie. Po "przetestowaniu" monety w obiegu, uruchomiono masową produkcję w Gruntalu (Grünthal) i w Gubinie (Guben) położonym znacznie bliżej granic Polski. Mennicą kierował baron von Unruh, a mincmistrzem w Gruntalu w latach 1752-1755 był Jan Gotthelf. W Gubinie mennica wybijała szelągi w latach 1751-1755 i w roku 1758. Zarząd mennicy stanowili: Friedrich Ernst Hertel i baron von Stein.August III Sas - ur. 1696 r. - zm. 1763 r. Król Polski : 1734 r. - 1763 r.

Rodzice : Fryderyk August I Mocny, Krystyna Eberhardyna

Żona : Maria Józefa Habsburżanka Dzieci: Fryderyk August, Józef August, Fryderyk Krystian, Maria Amelia, Maria Małgorzata, Maria Anna, Franciszek Ksawery, Maria Józefa, Karol Krystian, Maria Krystyna, Maria Elżbieta, Albert Kazimierz, Klemens Wacław, Maria Kunegunda Miejsce pochówku : Katedra w Dreźnie (Saksonia) http://pl.wikipedia.org/wiki/August_III_Sas

------------------------------------------------------szeląg Sasa, Augustus III, August III Polský, Augustus III of Poland, solidus, Auguste III de Saxe, Augusto III di Polonia, Август III, Король польский, Великий князь литовский
Data dodania: 17 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1754
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Tagi: array
Materiał: miedź
Waga: ok. 1,30 g
Średnica: ok. 14,8 mm
Rant: gładki
Grubość: od 0,9 do 1,2 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 6033 razy od 17 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
8 września 2015
bardzo ładny egzemplarz, mam podobny w swoich zbiorach tutaj na myvimu
10 kwietnia 2012
bardzo prawdziwe ale i jak ucząca recenzja dot. historii -naprawdę- świenie!!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.