1 GROSZ STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI (1765)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 86
<
>
Stanisław August Poniatowski - ur. 1732 r.- zm. 1798 r.

Król Polski: 1764 r. - 1795 r.

Rodzice: Stanisław Poniatowski, Konstancja Czartoryska

Żona: Elżbieta Szydłowska-Grabowska

Dzieci: Konstancja Grabowska, Michał Grabowski, Izabela Grabowska, Stanisław Grabowski

Miejsce pochówku: Bazylika św. Jana w WarszawieAWERS (obverse) :

Monogram królewski "SAR" (Stanislaus Augustus Rex - Stanisław August Król). Nad nim korona, po bokach data emisji : 1765REWERS (reverse) :

Herb polsko-litewski z Ciołkiem, herbem Poniatowskich,w środku.

Nad nim korona, wokoło gałązki lauru, pod nimi litera "G" zarządcy mennicy w latach 1765-1768 - baron Piotr Mikołaj Gartenberg von Sadogórski.

Naokoło napis :

I. GROSSVS REG. POL. M. D. L. (jeden grosz Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego.Na ostatnich dwóch zdjęciach ta sama moneta w nieco gorszym stanie.Jeszcze za życia Augusta III, w 1763, stronnictwo Czartoryskich przygotowywało zamach stanu i wprowadzenie na tron polski przedstawiciela swojego obozu z pomocą wojsk rosyjskich.

11 kwietnia 1764 nastąpiło podpisanie porozumienie pomiędzy Rosją i Prusami odnośnie przeprowadzenia w Rzeczypospolitej elekcji wspólnego kandydata. Wybór padł na stolnika litewskiego Stanisława Antoniego Poniatowskiego, który jako były kochanek Katarzyny II, gwarantował uległość wobec Rosji.Od początku nie budził sympatii szlachty, która odnosiła się do niego z nieufnością i uważała go za zwolennika Rosjan. Także jego pochodzenie, czyli ze średniej szlachty, nie przyniosło mu popularności. Wszystko to spowodowało, że od początku miał przeciwko sobie szlachtę.

Po swoim wyborze na króla, dążył do przeprowadzenia w Rzeczypospolitej reform politycznych, gospodarczych i wojskowych. Chciał realizować swoją własną politykę. Utworzono wtedy komisję skarbową i wojskową i nieznacznie ograniczono liberum veto.Wszystko to doprowadziło do pogorszenia stosunków z Rosją, która obawiała się utraty swoich wpływów w Polsce. Spowodowało to z czasem interwencję Rosji, która zahamowała rozpoczęty przez króla proces reform.W 1772 r. dokonał się I rozbiór Polski przez Rosję, Prusy i Austrię. I chociaż król stosował politykę biernego oporu i opóźniania, to jednak ostatecznie musiał uznać utratę części ziem polskich i kontrolę rosyjskiego ambasadora.
Data dodania: 18 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1765
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Grubość: ok. 1,5 mm
Materiał: miedź
Rant: gładki
Średnica: ok. 20,6 mm
Pomogli w tworzeniu opisu: babik80 Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1888 razy od 18 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.