1 GROSZ KSIĘSTWO WARSZAWSKIE (1811 IS)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
40 / 86
<
>
Księstwo Warszawskie – istniało w latach 1807-1815.AWERS (obverse) :

Na środku tarcza herbowa z herbem Księstwa Warszawskiego, nad nim korona typu zamkniętego. Wokół tarczy gałązki.REWERS (reverse) :

Napis w czterech wierszach

1 / GROSZ / 1811 / I SInicjały IS - Jan Stockman, zarządca mennicy państwowej.Plage notuje cztery odmiany :

- duży orzeł (66)

- mały orzeł (67)

- mały orzeł, inne gałązki (68)

- mały orzeł, data wąska (69)Formalnie niepodległe, jednak w rzeczywistości podporządkowane napoleońskiej Francji, było namiastką państwa polskiego.

Władcą suwerennym księstwa był król Królestwa Saksonii, które wchodziło w skład Związku Reńskiego, będącego protektoratem pierwszego Cesarstwa Francuskiego.Zostało stworzone przez Napoleona I na mocy traktatów pokojowych, jakie Cesarstwo Francuskie podpisało 7 i 9 lipca 1807 w Tylży z Imperium Rosyjskim i Królestwem Prus. Utworzone z ziem drugiego i trzeciego zaboru pruskiego, w 1809 zostało powiększone o ziemie austriackie trzeciego zaboru.W roku 1810 na terenie Księstwa rozpoczęto produkcję menniczą.

Monety bito według pruskiej stopy monetarnej. Zarządcą mennicy państwowej w Warszawie został Jan Stockman, który oznaczał monety swymi inicjałami IS, podobnie jak jego następca Jakub Benicke (1811-27) używający inicjałów IB.

Zakres produkcji menniczej był bardzo obszerny. Bito miedziane grosze i trojaki, srebrne pięcio- i dziesięciogroszówki (o niskiej próbie), srebrne złotówki (czyli 1/6 talara) i dwuzłotówki (1/3 talara) oraz złote dukaty.Produkcję menniczą przerwano w 1813 roku, kiedy to Księstwo Warszawskie zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a w 1815 zlikwidowane decyzją kongresu wiedeńskiego.

Z większej części jego terytorium utworzono Królestwo Polskie.
Data dodania: 18 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1811
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Grubość: ok. 1,3 mm
Materiał: miedź
Rant: gładki
Stempel: zwykły
Waga: 1,7 g
Średnica: 21 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2216 razy od 18 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.