1 GROSZ POLSKI Z MIEDZI... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

1 GROSZ POLSKI Z MIEDZI KRAJOWEJ (1824)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
43 / 86
<
>
Moneta z okresu Królestwa Polskiego pod zaborem rosyjskim 1815-1850, za panowania Aleksandra I (1815-1825)AWERS (obverse) :

Herb Królestwa Polskiego - dwugłowy orzeł rosyjski. Na jego piersi tarcza z orłem polskim. Pomiędzy głowami orła - korona typu zamkniętego.

Pomiędzy ogonem orła a łapami (z prawej i lewej strony) inicjały I / B - Jakub Benik, mincmajster mennicy warszawskiej w latach 1811-1827.REWERS (reverse) :

Napis w czterech wierszach :

1 / GROSZ / POLSKI / 1824

W dolnej legendzie otokowej : Z MIEDZI KRAIOWEYBitkin notuje dwie odmiany awersu.

Plage notuje dwie odmiany awersu różniące się szerokością korony.Królestwo Polskie - państwo na terytorium polskim o ograniczonej autonomii, pozostające w unii personalnej z Imperium Rosyjskim, z własną konstytucją, sejmem, wojskiem, monetą i polskim językiem urzędowym oraz cesarzem rosyjskim jako koronowanym królem Polski i ustanowionym przez niego namiestnikiem.Utworzone formalnie na mocy traktatu rosyjsko-austriacko-pruskiego z 3 maja 1815, w którym mocarstwa dokonały podziału ziem Księstwa Warszawskiego.http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Benik
Data dodania: 18 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1824
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Materiał: miedź
Waga: 2,5 g
Średnica: 19 mm
Nakład: 5 412 794
Rant: gładki
Mennica: Warszawa
Grubość: ok. 1,3 mm
Stempel: zwykły
Pomogli w tworzeniu opisu: babik80 Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1446 razy od 18 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.