5 CENTS - Australia (1966)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 2
<
>
1 dolar australijski + 100 centów australijskich (AUD)



Moneta była w obiegu w latach : 1966 - 1984.

Wycofana z obiegu w 1991 r.



AWERS (obverse) :

Popiersie młodej Elżbiety II zwrócone w prawo, napis otokowy ELIZABETH II AUSTRALIA 1966.

Projekt : A. Machin.



REWERS (reverse) :

Wizerunek Kolczatki australijskiej, na niej cyfra 5. Na samym dole cyfry małe inicjały projektanta rewersu : SD.

Projekt : S. Devlin



Australia, odkryta dla świata w 1770 r. i zasiedlana sukcesywnie od końca lat 80. XVIII w., na swój własny pieniądz czekać musiała do 1813 r. Wówczas to zarządzenie gubernatora Nowej Południowej Walii wprowadziło do obiegu tzw. „dolary dziurkowane”, zwane też pieniądzem pierścieniowym.



Chodziło o zakupione w Hiszpanii 40 tysięcy monet 8-realowych, pochodzących z mennic południowo-amerykańskich oraz hiszpańskich. Z jednej takiej monety zrobiono w Australii dwie, wycinając środek i nadając mu wartość 15 pensów (był to tzw. „dump”), podczas gdy pozostała część (czyli pierścień – „ring”) miał wartość 5 szylingów. Pieniądze te swoją ważność straciły ostatecznie w 1829 r., a w ich miejsce rząd wprowadził walutę angielską.



W połowie XIX w. odkryto w Australii bogate złoża złota. W założonej w Sydney mennicy zaczęto od 1855 r. wybijać złote suwereny oraz ich połówki. W latach 70. XIX w. otwarto mennice w Melbourne i Perth, gdzie również (do 1910 r.) wybijano wyłącznie monety złote.



Druga połowa XIX w. to w Australii okres dużej popularności tzw. tokenów, czyli prywatnych żetonów kupieckich, pełniących funkcję znaku pieniężnego z podaną wartością, dopuszczonych do obiegu wobec braku mniejszych nominałów pieniądza państwowego.



W XX w. znacznie wzrosła (do 12) liczba mennic wybijających australijską walutę. Obok mennic miejscowych (Adelajda, Canberra, Brisbane) działalność taką prowadziły również mennice obce (Bombaj, Kalkutta, Heaton, Londyn, San Francisco), przy czym mennice indyjskie i amerykańskie pracowały dla Australii jedynie jako zakłady pomocnicze w latach pierwszej i drugiej wojny światowej.

Od 1910 r. pojawiły się w obiegu pierwsze srebrne monety australijskie – floriny, szylingi oraz sześcio – i trzypensówki, rok później – wykonane z brązu pensy i półpensy.



Jednym z najważniejszych w historii australijskiego mennictwa jest dzień 14 lutego 1966 r. Wówczas to oparty na angielskim funcie system pieniężny (1 funt = 20 szylingów = 240 pensów) został zmieniony na system dziesiętny, którego podstawą stał się dolar dzielony na 100 centów. Od tego czasu rozpoczęto wybijanie monet obiegowych od centa do 2 dolarów.



http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczatka_australijska

-----------------------------------------------------------------------------

Elżbieta II, münze, coin, zecca, monnaie, moneda, монета, Agama, Frilled Dragon, australia, cent, Elizabeth II, cents, australia dollar, moneta australijska, monety australijskie, australia coins
Data dodania: 18 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1966
Miejsce pochodzenia: Australia
Stan eksponatu: Dobry
Grubość: 1,3 mm
Materiał: miedzionikiel
Nakład: 25 427 000
Waga: 2,80 g
Średnica: 19,4 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 568 razy od 18 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.