5 KUNA - Chorwacja (1993) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

5 KUNA - Chorwacja (1993)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
152 / 271
<
>
1 kuna = 100 lip (HRK)AWERS (obverse) :

Na górze napis otokowy : REPUBLIKA HRVATSKA.

Na środku, bliżej górnej krawędzi, nominał 5 na tle sylwetki kuny. Pod nominałem napis KUNA oraz herb Chorwacji. Po lewej stronie herbu gałązka dębu, po prawej - gałązka wawrzynu (lauru).REWERS (reverse) :

Na środku wizerunek niedźwiedzia.

W opisie otokowym : MRKI MEDVJED (niedźwiedź brunatny; Ursus arctos). Jest to nazwa w języku chorwackim. Przy tylnych łapach niedźwiedzia, po prawej - inicjały projektanta monety : KK.

Na dole w opisie otokowym, rok wybicia : 1993.Data emisji (issue date) : 30.05.1994

Moneta jest aktualnie w obiegu.Projekt monety : Kuzma Kovačić

Mennica : Zagrzeb (Chorwacki Instytut Monetarny - Hrvatski Novčarski Zavod)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------Słowa "kuna" i "lipa" mają w językach chorwackim i polskim takie samo znaczenie. Nazwa waluty nawiązuje do okresu średniowiecza, kiedy na terenie Chorwacji skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości.Kuna została wprowadzona po utworzeniu w czasie II wojny światowej marionetkowego, faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Jedna kuna dzieliła się na 100 banic i zastępowała jugosłowiańskiego dinara.Po upadku Niezależnego Państwa Chorwackiego i odtworzeniu Jugosławii ponownie wprowadzono dinara.Kuna została ponownie wprowadzona w czerwcu 1994 po okresie przejściowym 1991-1994, kiedy na miejscu jugosłowiańskiego dinara obowiązywał dinar chorwacki. Kurs wymiany dinara na kunę wynosił 1000 do 1.Wybór nazwy "kuna" wiązał się z licznymi kontrowersjami. Wynikały one z historii waluty, która poprzednio obowiązywała w marionetkowym państwie faszystowskim.

Chorwacki rząd bronił swojego wyboru, zwracając uwagę na historyczne nawiązanie do handlu skórami kun, podczas gdy przeciwnicy nazwy podkreślali, że sugeruje ona ciągłość pomiędzy wojennym reżimem i odtworzonym demokratycznym państwem chorwackim.Jako alternatywę proponowano nazwę "kruna" (korona), nawiązującą do korony austro-węgierskiej. Propozycję odrzucono.

Nowa waluta dzielić się miała na 100 banica, lecz ostatecznie kuna dzieli się na 100 lipa.Kuna jest emitowana przez Narodowy Bank Chorwacji. Monety są bite w Chorwackim Instytucie Monetarnym.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Republik Kroatien, Republic of Croatia, La República de Croacia, République de Croatie, Repubblica di Croazia, Респу́блика Хорва́тия
Data dodania: 19 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1993
Miejsce pochodzenia: Chorwacja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 599 razy od 19 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.