5 HALERZY - Czechosłowacja... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

5 HALERZY - Czechosłowacja (1954)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
154 / 271
<
>
Republika Czechosłowacka (Československá republika – ČSR 1949-1960)1 korona czechosłowacka = 100 halerzyAWERS (obverse) :

W centralnej części herb Czechosłowacji. Przedstawia on czeskiego lwa z podwójnym ogonem i słowackim herbem na piersi. Słowacki symbol przedstawia góry z krzyżem Cyryla i Metodego.

Napis otokowy : REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKA, na dole rok wybicia : 1954.REWERS (reverse) :

W centrum nominał 5, nad nim pięcioramienna gwiazda.

Ozdobny element otokowy w postaci gałązek lipy ze wstążką.Data emisji (issue date) : 01.06.1953

Data wycofania z obiegu (withdrawal date): 31.12.1978Projekt monety : nieznany

Mennica : Mennica Kremnicka (Mincovňa Kremnica)

-----------------------------------------------------------------------------

Szokujące wydarzenia towarzyszyły reformie monetarnej w Czechosłowacji w 1953 roku.

Otaczała ją wielka tajemnica, a rząd uspokajał mieszkańców do ostatniej chwili, że żadna reforma się nie szykuje. Oczywiście było to wielkie kłamstwo.

1 lipca 1953 roku, nastąpiła reforma i wymiana starego pieniądza na nowy.Wymiana koron czeskich była co najmniej niespotykana. Do kwoty 1500 starych koron, wymieniano je na nowe, w stosunku 5:1. Powyżej tej kwoty 50:1.

I co ciekawe - osoby, które podejrzewano o sprzyjanie kapitalistycznemu systemowi - miały problem z wymianą lub mniej korzystny przelicznik.Przy okazji rząd unieważnił papiery wartościowe, obligacje,składki ubezpieczeniowe. Oczywiście spowodowało to wielkie wzburzenie społeczeństwa. Zaczęły się demonstracje przeciw nowemu systemowi monetarnemu i władzy.Nowe monety i banknoty wyprodukowano w ZSRR, w mennicy Leningradzkiej (Ленинградский монетный двор, monety z rocznika 1953). Potem nowe monety były wybijane w mennicy kremnickiej (Mincovňa Kremnica).Monetom czechosłowackim często towarzyszą roślinne motywy ozdobne - wieńce, gałązki, liście. Lipa jest uważana za narodową roślinę Czechów i Słowaków.Ogólna historia monet : http://myvimu.com/exhibit/921--koron-czechoslowacja

-----------------------------------------------------------------------------

Československá republika, Československá socialistická republika, Tschechoslowakei, Czechoslovakia, Tchécoslovaquie, Cecoslovacchia, Чехослова́кия
Data dodania: 19 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1954
Miejsce pochodzenia: Czechosłowacja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 242 razy od 19 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.