1 KORONA - Czechosłowacja... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

1 KORONA - Czechosłowacja (1957)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
172 / 271
<
>
Republika Czechosłowacka (Československá republika – ČSR 1949-1960)1 korona czechosłowacka = 100 halerzyZnany jest tylko łączny nakład dla roczników : 1957, 1958, 1959, 1960 - wynoszący : 137 000 000.AWERS (obverse) :

W centralnej części herb Czechosłowacji. Przedstawia on czeskiego lwa z podwójnym ogonem i słowackim herbem na piersi. Słowacki symbol przedstawia góry z krzyżem Cyryla i Metodego.

Napis otokowy : REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKA, na dole rok wybicia : 1957. Po obu stronach roku wybicia, listki lipy.REWERS (reverse) :

Po lewej stronie nominał 1. Pozostałą część rewersu zajmuje postać bosej dziewczyny z łopatą, która sadzi młode drzewka lipy. Na dole, pod lewą stopą dziewczyny - podpis projektanta monety : M. KUČOVÁ.Data emisji (issue date) : 02.09.1957

Data wycofania z obiegu (withdrawal date): 08.02.1993 ?Projekt monety : Marie Uchytilova-Kučová (na ostatnim zdjęciu podpis : M. KUČOVÁ)

Mennica : Mennica Kremnicka (Mincovňa Kremnica)

-----------------------------------------------------------------------------

Szokujące wydarzenia towarzyszyły reformie monetarnej w Czechosłowacji w 1953 roku.

Otaczała ją wielka tajemnica, a rząd uspokajał mieszkańców do ostatniej chwili, że żadna reforma się nie szykuje. Oczywiście było to wielkie kłamstwo.

1 lipca 1953 roku, nastąpiła reforma i wymiana starego pieniądza na nowy.Wymiana koron czeskich była co najmniej niespotykana. Do kwoty 1500 starych koron, wymieniano je na nowe, w stosunku 5:1. Powyżej tej kwoty 50:1.

I co ciekawe - osoby, które podejrzewano o sprzyjanie kapitalistycznemu systemowi - miały problem z wymianą lub mniej korzystny przelicznik.Przy okazji rząd unieważnił papiery wartościowe, obligacje,składki ubezpieczeniowe. Oczywiście spowodowało to wielkie wzburzenie społeczeństwa. Zaczęły się demonstracje przeciw nowemu systemowi monetarnemu i władzy.Nowe monety i banknoty wyprodukowano w ZSRR, w mennicy Leningradzkiej (Ленинградский монетный двор, monety z rocznika 1953). Potem nowe monety były wybijane w mennicy kremnickiej (Mincovňa Kremnica).Monetom czechosłowackim często towarzyszą roślinne motywy ozdobne - wieńce, gałązki, liście. Lipa jest uważana za narodową roślinę Czechów i Słowaków.Ogólna historia monet : http://myvimu.com/exhibit/921--koron-czechoslowacja

-----------------------------------------------------------------------------

Československá republika, Československá socialistická republika, Tschechoslowakei, Czechoslovakia, Tchécoslovaquie, Cecoslovacchia, Чехослова́кия
Data dodania: 19 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1957
Miejsce pochodzenia: Czechosłowacja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 399 razy od 19 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
10 marca 2011
drogi Rumcajsie ... nie jestem na emeryturze :)
Pracuję, mam rodzinę - co prawda syn dorosły, więc nie zajmuje już tyle uwagi, ale z pieskiem czasem na spacer też trzeba wyskoczyć. Oprócz tego dużo czasu zajmuje mi Forum Odkrywcy ... jakieś obowiązki domowe też się trafiają ...

no nie wiem...jakoś tak wychodzi, ale czasem mam wrażenie, że doba jest za krótka, bo chciałoby się więcej :)
10 marca 2011
Tyfus, Od dzisiaj będę do Ciebie mówił Mistrzu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich opisów pod eksponatami. Życzyłbym wszystkim kolekcjonerom, żeby byli tak wytrwali i skrupulatni w opisywaniu swoich zbiorów jak Ty. Czy Ty jesteś na jakiejś emeryturze albo w jakimś zakonie, bo musisz mieć mnóstwo wolnego czasu - zazdroszczę.
Pewnie Hanka znowu znajdzie mi jakąś robotę jak zobaczy, że znowu tu jestem.
R..s - szczęściarz, szczęściarz, szczęściarz
Ps. Wczoraj jakoś mi się udało udobruchać moją H.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.