10 ÖRE - Dania (1933) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

10 ÖRE - Dania (1933)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
213 / 271
<
>
CHRISTIAN X (Chrystian X) - król Danii w latach 1912–1947 i król Islandii (jedyny) w latach 1918–19441 korona duńska = 100 øre (DKK)Historia monety duńskiej sięga 995 roku. Właśnie z tego roku pochodzi pierwszy znany duński numizmat, który został wybity przez króla duńskiego Swena Widłobrodego.W 1584 roku wprowadzono do obiegu na terenie Danii kilka złotych monet, takich jak engelot, dukat, rosenobel oraz największą z nich – portugał. Wtedy właśnie po raz pierwszy wybita została ze złota korona. Zawierała wtedy 2.73 gramów czystego złota i w przeliczeniu na srebrne pieniądze wyceniana była na 1 i 1/4 duńskiego talara lub 5 duńskich marek.W 1618 roku po raz pierwszy spróbowano oprzeć system duński (oparty o markę) o złotą i srebrną koronę (corona danica). W złocie wybito monety o nominale 2, 1 i 1/2 korony, natomiast w srebrze – 1, 1/2, 1/4, 1/8 i 1/16 korony. Obok tego bito jeszcze monety o nominale 4, 2, 1 i 1/2 szylinga. Korona złota zawierała 2.73 gr. czystego złota, natomiast korona srebrna zawierała 32.5 gr. czystego srebra.Po zniszczeniach na skutek wojen w XIX w. doszło do bankructwa skarbu duńskiego i konieczne było zastąpić stary pieniądz nowym, czego dokonano w 1813 roku. Nowy system oparto na rigsbankdalerze i korona była coraz rzadziej bita a jako główna waluta pojawiła się ponownie dopiero z chwilą utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej w 1873 roku.Po I wojnie światowej system walutowy Unii uległ zaburzeniu. Kryzys gospodarczy z lat 1929-1934 doprowadził do pogorszenia jakości bilonu: monety srebrne zaczęto od wybijać w niklu a przejściowo również w żelazie. Podczas II wojny światowej cały bilon duński wybijano w aluminium i w cynku co w przypadku drobnych monet trwało do 1972 r. Wyższe nominały monet zaczęto stopniowo zastępować monetami z brązu.Przydatne linki :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrystian_X

-----------------------------------------------------------------------------

Kongeriget Danmark, Kenigriich Dänemark, Dánské království, Königreich Dänemark, Kingdom of Denmark, Royaume de Danemark, Regno di Danimarca, Королевство Дания
Data dodania: 20 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1933
Miejsce pochodzenia: Dania
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: miedzionikiel
Waga: 3,00 g
Średnica: 17,8 mm
Nakład: 1 274 000
Rant: ząbkowany
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 278 razy od 20 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.