10 CENTIMES - Francja (1861) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

10 CENTIMES - Francja (1861)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
235 / 271
<
>
NAPOLEON III

Karol Ludwik Napoleon Bonaparte - ur. 20 kwietnia 1808 w Paryżu, zm 9 stycznia 1873 w Chislehurst.Prezydent Francji w latach 1848-1852, cesarz Francuzów (fr. Empereur des Français) w latach 1852-1870. Syn Ludwika - krótkotrwałego króla Holandii (brata Napoleona Bonaparte) i Hortensji de Beauharnais - córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.AWERS (obverse) :

Na środku wizerunek Napoleona III, zwrócony w lewo, pod nim napis : BARRE. Pomiędzy dwoma pierścieniami z perełek, legenda otokowa : NAPOLEON III EMPEREUR. Na dole kotwica - znak mincerza Albert-Désiré Barre. Na środku rok wybicia : 1861, za rokiem, po prawej znak mennicy Paryż - pszczoła.REWERS (reverse) :

Na środku orzeł z rozpostartymi skrzydłami i głowa zwróconą w prawo. Pod nim literka A. Pomiędzy dwoma pierścieniami z perełek, legenda otokowa :

★ EMPIRE FRANÇAIS ★ DIX CENTIMESZ początku dla potrzeb rynku monety bili wędrowni mincerze. W połowie VII w. w mennictwie frankońskim wykształcił się system monetarny, przyjmujący jeden srebrny solid (szyling) równy 12 denarom.Na monetach za panowania pierwszych Karolingów podawana była informacja określająca państwo, „REX FRANCORUM”, a później skrót „R.F.”, utrzymany po współczesne czasy. Na stemplach monet zaczęto również umieszczać nazwę miejscowości bicia monety, patrona, godło lub symbol. Od X w. emisją monet zajmowały się biskupstwa, hrabstwa, opactwa i miasta na podstawie przywilejów otrzymanych od króla albo cesarza lub uzurpując sobie takie prawa.Zdarzało się, że sami władcy emitowali nadmierne ilości monet lub monety gorszej jakości. Taki przydomek króla „fałszerza” zyskał Filip Piękny (1285-1314). W średniowieczu pojęcie fałszerstwa rozumiano jako osiągnięcie nienależnego zysku.Do 2001 r. prawnym środkiem płatniczym był frank francuski, dzielący się na 100 centymów. Pierwszy frank pojawił się w 1360 r. w monecie z czystego złota, a w srebrze w 1577 r., ale dopiero w 1795 r. zaczął pełnić rolę głównej jednostki walutowej.

Po I wojnie światowej nastąpiło załamanie się franka, którego stabilizacja nastąpiła w 1928 r.Za czasów Państwa Francuskiego „Vichy” frank był na poziomie 0,20 marki Rzeszy.1 stycznia 1960 r. przeprowadzono reformę walutową wprowadzając 1 nowego franka równego 100 dotychczasowym (1 nowy centym równy 1 staremu frankowi).

W XIX i XX w. frank emitowano również w koloniach francuskich i terytoriach zależnych.POPRZEDNIA : 1 frank francuski = 100 centymów (FRF)

OBECNA : 1 euro = 100 centów (EUR)http://pl.wikipedia.org/wiki/Napoleon_III_Bonaparte

http://pl.wikipedia.org/wiki/II_Cesarstwo_Francuskie

-----------------------------------------------------------------------------

Наполео́н III Бонапа́рт,Empire français,
Data dodania: 20 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1861
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Waga: 10,00 g
Średnica: 30,0 mm
Nakład: 3 638 000
Rant: ząbkowany
Mennica: A - Paryż
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 338 razy od 20 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.