5 PENKI CENTAI - Litwa (1925) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

5 PENKI CENTAI - Litwa (1925)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 271
<
>
Od odzyskania niepodległości w 1918 r. aż do 1922 r. na Litwie w użyciu pozostawał niemiecki pieniądz okupacyjny tzw. ostmarka, która na Litwie uzyskała oficjalną nazwę auksinas (złoty), zaś fenigi, na które się dzieliła, nazwane zostały skatikas (grosz). Wartość marki okupacyjnej, która wcześniej pozostawała również w obiegu w Estonii i na Łotwie, gwałtownie spadała na skutek inflacji, co najbardziej odczuwała ludność i oczywiście gospodarka litewska. Kraj potrzebował raptownej reformy walutowej. W dniu 9 sierpnia 1922 r. Sejm litewski przyjął prawo walutowe, na mocy którego postanowiono wprowadzić do obiegu walutę narodową zastępującą ostmarkę.W dwa dni później, 11 sierpnia 1922 r. Sejm powołał do życia Bank Litwy, któremu powierzono zadanie wprowadzenia do obiegu waluty narodowej. Nowa waluta, lit litewski (litas), dzielący się na 100 centów (centai) została wprowadzona do obiegu w dniu 2 października 1922 roku.20 czerwca 1924 r. Sejm litewski przyjął ustawę o monetach. Zakładała ona wprowadzenie do obiegu monet z brązu i srebra. Przetarg na wybijanie monet wygrali Anglicy (King’s Norton Metal Works). Dodatkowe monety, wybijane już na Litwie (Spindulys, Kowno) weszły do obiegu w latach 1936 i 1938.AWERS (obverse) :

W centrum herb Litwy - Pogoń (Vytis). Pod herbem symbol kolumn Gedymina. W górnej legendzie otokowej, po lewej : LIETUVOS, po prawej : RESPUBLIKA.

W dolnym opisie otokowym, data wybicia 1925 - po obu jej stronach, elementy ozdobne w postaci listków.REWERS (reverse) :

Na brzegu monety pierścień z perełek. W osi pionowej - roslina z dziewięcioma kwiatami (nie wiem jaka).Na środku, w kółku - nominał 5. Po bokach opis nominału :

PENKI / CENTAI. Pod opisami nominału, z prawej i lewej strony - elementy ozdobne.Projekt monety : J. Zikarashttp://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Litwy

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82upy_Giedymina

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lit_%28waluta%29

-----------------------------------------------------------------------------

Lietuva, Lietuvos Respublika, Republik Litaue, Republic of Lithuania, République de Lituanie, Repubblica di Lituania, Литовская Республика, Wappen Litauens, der Verfolger, Coat of arms of Lithuania, the Chaser, Pahonie, Armoiries de la Lituanie, Герб Литвы, Пого́ня, Ви́тязь
Data dodania: 23 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1925
Miejsce pochodzenia: Litwa
Stan eksponatu: Dostateczny
Materiał: aluminium-brąz
Waga: 1,60 g
Średnica: 16 mm
Nakład: 5 000 000
Rant: gładki
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 368 razy od 23 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.