20 SANTIMAT - Maroko (1974) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

20 SANTIMAT - Maroko (1974)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 8
<
>
AWERS (obverse) :

Na brzegu podniesiony rant. Na środku podobizna króla Maroka Hassan II, zwrócona w lewo. Po lewej stronie podobizny w legendzie otokowej opis المملكة المغربية (Królestwo Maroka) a po prawej الحسن الثاني (Hassan II).REWERS (reverse) :

Na brzegu monety podniesiony rant a za nim ozdobny pierścień w formie skręconej liny.

W górnej legendzie otokowej dwie daty : 1974 / 1394.

Na środku herb Maroka - oficjalnie godło marokańskiej rodziny królewskiej od 14 sierpnia 1957 roku.

Przedstawia pentagram (gwiazda) przed górami Atlas i wschodzącym słońcem. Na górze znajduje się królewska korona. Tarczę herbu przytrzymują dwa lwy. Na dole znajduje się werset Koranu (wers 7, sura 47). Pod herbem cyfra nominału 20. Po lewej stronie nominału opis سنتيما (centymów) a po prawej stronie عشرون (dwadzieścia).Pieniądz w Maroku był rzadko spotykany. Ludność, która była w jego posiadaniu, przeważnie chowała go w ziemi, aby ustrzec przed rabunkiem lub poborcą podatkowym.

Z kolei w miastach, znaczna część rozliczeń odbywała się przy użyciu pieniądza lub złotego piasku. Używany w połowie XVI w. dukat saadyjski ważył 3,5 g złota i był równoważny 14 dirhemom o wadze 3,5 g srebra. Spory napływ srebra amerykańskiego w postaci reali hiszpańskich i portugalskich obniżył w 1561 r. w Maroku jego wartość z 14 do 21 dirhemów.W wyniku kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce w Maroku w połowie XVII w., Kupiectwo Fezu wystąpiło do Mulaja er Raszida z prośbą o udzielenie pożyczki pieniężnej na prowadzenie handlu, gdyż brakowało na rynku pieniądza. Posiadając znaczne nadwyżki złota i niewolników, Maroko wykorzystywało je (jeszcze w XVI w.) na zakup towarów luksusowych. Marokańscy Maurowie przez wiele wieków starali się mieć kontrolę nad handlem solą z Sudanem, gdyż wiązało się to z handlem złotem.W takiej sytuacji sułtan postanowił wybić nową monetę srebrną, którą nazwał od swego imienia „raszidija”. Były to dirhemy o wadze około 2,25 g srebra (stopa koraniczna). Sułtan poprawił także jakość drobnej monety miedzianej - flus, którą liczono nie 24 sztuki, a 48 sztuk na 1 muzynę, stanowiącą ¼ część dirhema. W kolejnych emisjach zawartość srebra spadła do 1,5 g.Druga połowa XIX w. zaznaczyła się przejęciem kontroli przez europejski kapitał nad życiem gospodarczym Maroka i ostatecznie interwencją zbrojną w 1907 r. Powołany do życia 27 lutego 1907 r. Bank Państwowy Maroka o charakterze międzynarodowym po pierwszej wojnie światowej był zdominowany przez Francję. Bank ten otrzymał przywilej emisji banknotów i bicia monet.

Decyzją rządu francuskiego od 1925 r. prawo obiegu miał tylko frank marokański równoważny frankowi francuskiemu.Obecnie emitentem jest Bank Al Maghrib, emituje walutę dirham dzielącą się na 100 centimes.http://pl.wikipedia.org/wiki/Maroko

http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan_II_of_Morocco

http://en.wikipedia.org/wiki/Moroccan_dirham

----------------------------------------------------------------------

Maroko, Królestwo Marokańskie, Al-Mamlakah al-Maghribiyyah, Königreich Marokko, Marocké království, Марокко, Kingdom of Morocco, الحسن الثاني بن محمد, Al-Ḥasan aṯ-Ṯānī ibn Muḥammad, Мула́й Хасса́н Ала́уи, ‎‎المملكة المغربية, Королевство Марокко, король,
Data dodania: 24 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1974
Miejsce pochodzenia: Maroko
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: mosiądz
Waga: 4,00 g
Średnica: 23 mm
Nakład: 59 840 000
Rant: ząbkowany
Grubość: 1,45 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 865 razy od 24 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.