5 CENTAVOS - Meksyk (1971) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

5 CENTAVOS - Meksyk (1971)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 18
<
>
AWERS (obverse) :

W centrum godło Meksyku - wizerunek karakary siedzącego na kaktusie (kwitnącej opuncji) i pożerającego węża (grzechotnika).

Jest to nawiązanie do legendy Azteków, żyjących w Meksyku przed XVI wiekiem.

W górnej legendzie otokowej napis :

ESTADOS UNIDOS MEXICANOS

W dolnym otoku - motywy roslinne.REWERS (reverse) :

Wizerunek Josefy Ortiz de Domínguez, zwrócony w prawo. W legendzie otokowej napis :

CINCO CENTAVOS / M / 1971.

Literka M - z kółeczkiem u góry.Doña Josefa Ortiz de Domínguez (1768-1829) była konspiratorem i zwolennikiem meksykańskiej wojny o niepodległość przeciwko Hiszpanii, na początku 19 wieku. Jest często określana jako "La Corregidora".POPRZEDNIE :

1963 - 1 Peso = 100 centavos

1992-1996 - 1 Nowe Peso = 1000 old Pesos

1996 - 1 Nowe Peso = 100 centavos, 1996

OBECNIE :

1 peso meksykańskie = 100 centavos (MXN)Pierwsze monety w Meksyku wybili Hiszpanie w 1535 r. Głównym nominałem było 8 reali, zwane ósemką.

Przez dłuższy czas po odzyskaniu niepodległości przez Meksyk, aż do 1897 r. wartość meksykańskich peso wyrażał na monetach napis "8 R".Reforma systemu monetarnego, przeprowadzona na podstawie zarządzeń Filipa V z 1728 r., spowodowała przejęcie przez państwo kopalni i mennic z rąk prywatnych właścicieli. Przepisy te ustalały również wzory nowych monet, które miały zapobiec fałszowaniu i obcinaniu ich obrzeża w celu uzysku.Proces wymiany walutowej spowodował, że w latach 1700–1770 nastąpiło podwojenie zużycia srebra.Od czasu uzyskania przez Meksyk niepodległości na monetach umieszcza się godło państwa, którego wizerunek wywodzi się z legendy Azteków o założeniu miasta. Godło przedstawia orła z wężem w dziobie, który osiadł na kaktusie w miejscu wybudowania stolicy państwa.W 1863 r. Meksyk zaczął bić pierwsze monety dziesiętne ze srebra i brązu.

Kolejną reformę pieniądza, w związku z nadmiernym spadkiem cen srebra, przeprowadzono w 1905 r. W wyniku zamętu rewolucyjnego (1910–1917) nastąpiła przerwa w biciu pieniędzy państwowych. Władze wojskowe i administracja lokalna emitowały zastępcze pieniądze w formie żetonów z tanich metali.

Od czasu nowej konstytucji z 1917 r. monety wykonywano z pospolitych metali, a nie z kruszcu.http://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o_Meksyku

http://en.wikipedia.org/wiki/Josefa_Ortiz_de_Dom%C3%ADnguez

-----------------------------------------------------------------------------

Meksykańskie Stany Zjednoczone, México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, Mēxihco, Mexiko, Le Mexique, Messico, Ме́ксика
Data dodania: 24 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1971
Miejsce pochodzenia: Meksyk
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: mosiądz
Waga: 2,75 g
Średnica: 18,2 mm
Nakład: 198 844 000
Rant: gładki
Mennica: Mexico City
Grubość: 1,5 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 313 razy od 24 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.