1000 LEI - Rumunia (2001) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

1000 LEI - Rumunia (2001)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
118 / 271
<
>
CONSTANTIN BRANCOVEANU - Konstantyn Brincoveanu (Constantin Brâncoveanu) (1654-1714) – hospodar Wołoszczyzny w latach 1688-1714. Uznany przez kościół prawosławny za świętego.AWERS (obverse) :

W centrum monety okrąg z poziomym kreskowaniem, przedzielony pasem z pionowym kreskowaniem. Przy dolnej krawędzi, herb Rumunii obowiązujący od 1992 r. W górnej legendzie otokowej napis : ROMANIA, w dolnej data wybicia rozdzielona herbem : 20 / 01. Po prawej i lewej stronie dwa romby złożone z czterech mniejszych rombów.REWERS (reverse) :

W centrum monety podobizna Constantina Brâncoveanu, zwrócona w prawo. Po lewej stronie, nad ramieniem data przedzielona kreską : 1688 / 1714. Po lewej, w legendzie otokowej : CONSTANTIN, po prawej : BRANCOVEANU.W XIV-XIII w. p.n.e. na obecnym terytorium rumuńskim, brąz stał się przedmiotem i środkiem wymiany pełniąc funkcję pieniądza. Posiadano go w postaci płytek, krążków, sztabek i wyrobów.Koloniści greccy w miejsce wymiany w naturze lub posługiwaniu się przedmiotami z brązu wprowadzali pieniądz metalowy. W wyniku coraz silniejszych kontaktów plemion między sobą i światem zewnętrznym pojawiało się na rynku coraz więcej monet (około 450–100 r. p.n.e.). W połowie III w. wybijana była specjalna moneta z brązu prowincji Dacji. Zaczynało się rozwijać bankierstwo i lichwa. Z czasem moneta z brązu stała się pieniądzem ludzi ubogich.Na początku XVI w. pojawia się ogromna różnorodność monet, miar i wag, co utrudniało poważnie handel. Stopniowo zanikało bicie własnej monety. Na rynku dominował pieniądz włoski, węgierski i turecki.Na terenie Wołoszczyzny i Mołdawii w XVIII w. najczęściej używanym pieniądzem był piastr turecki zwany „lwem”. Coraz częściej napływały austriackie talary, weneckie cekiny i holenderskie dukaty. W latach 1812-1819 gospodarka rumuńska ponosiła ogromne straty, wynoszące 34 mln piastrów. Dwadzieścia pięć procent strat było spowodowane fałszowaniem monet przez władze tureckie.Współczesna rumuńska jednostka monetarna leu (lei) dzieląca się na 100 bani, wprowadzona została na wzór francuskiego franka w 1867 r.20 grudnia 1947 r. upaństwowiono Bank Narodowy. W sierpniu 1947 r. przeprowadzono reformę walutową w stosunku 20.000 lei na 1 leu. Kolejnej reformy pieniądza dokonano 28 stycznia 1952 r. (wymiana w stosunku 400 : 1).1 lipca 2005 starego leja (ROL) zdenominowano w proporcjach 10.000:1.

Zarówno nowe, jak i stare leje były w obiegu do końca 2006 roku.

Rumunia będzie starała się przyjąć walutę Euro w styczniu 2015 roku.1 lej = 100 bani (RON)http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_Brincoveanu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Rumunii

-----------------------------------------------------------------------------

România, Rumunsko, Rumänien, Romania, Румы́ния
Data dodania: 25 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 2001
Miejsce pochodzenia: Rumunia
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: aluminium
Waga: 2.00 g
Średnica: 22,2 mm
Nakład: nieznany
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 323 razy od 25 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.