50 KOPIEJEK - ZSRR (1974) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

50 KOPIEJEK - ZSRR (1974)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 39
<
>
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) - 1922-1991

Союз Советских Социалистических Республик (CCCP)Moneta bita w latach : 1961 - 1991AWERS (obverse)

Na środku monety umieszczony herb ZSRR.

Pod nim opis : CCCPREWERS (reverse)

Wokół brzegu monety, po lewej i prawej - ozdobny wieniec z kłosów i liści dębu, spiętych stylizowaną muszlą. Na środku, w trzech wierszach, opis : 50 / КОПЕЕК / 1974 (rok wybicia).Nazwa kopiejka pojawiła się jako potoczne początkowo określenie nowogrodzkiej diengi (nowogrodki), gdy po reformie w 1534 r., zwiększającej jej wartość obrachunkową z 0,005 rubla nowogrodzkiego (jednostki obrachunkowej) do 0,01 rubla, na awersie monety pojawił się jeździec z kopią.Jeźdźcem był święty Jerzy, męczennik i patron rycerzy, który został upamiętniony w tzw. "Złotej legendzie", która opowiada o jego starciu ze smokiem. Taką właśnie postać przedstawiały nowe monety.

Jednak, wszystkie srebrne monety z czasem traciły na wartości i podlegały ciągłej obniżce wagi i wielkości. Powyższe zmiany nie ominęły i tej monety. Z czasem stała się ona tak mała, że nie starczyło już miejsca na jeźdźca na koniu ani smoka, została jedynie kopia, a raczej jej grot. Taką właśnie monetę ludzie zaczęli żartobliwie nazywać "kopiejka" od przedstawionej na niej kopii.Emitowana w tej formie do reformy monetarnej Piotra I podlegała ciągłej obniżce wagi (do 0,38 g na początku XVIII w.).

Od 1719 r. była miedzianą monetą zdawkową.W ZSRR bito ją do 1926 r. w miedzi, do 1961 r. w brązie, a później w mosiądzu.POPRZEDNIE : 1 rubel radziecki = 100 kopiejek (SUR)

w latach 1992-1997 : 1 rubel = 100 kopiejek (RUR)

OBECNIE : 1 rubel = 100 kopiejek (RUB)http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Rosji

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Socjalistycznych_Republik_Radzieckich

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiejka

----------------------------------------------------------------------------

Капейка, Копійка, Копейка, Советский Союз, Sovětský svaz, Svaz sovětských socialistických republik, SSSR, UdSSR, USSR, Sowjetunion, Union der Sozialistischen Sowjetrepubliken, Union of Soviet Socialist Republics, L'Union des républiques socialistes soviétiques, Union soviétique
Data dodania: 26 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1974
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: miedzionikiel
Waga: 4,40 g
Średnica: 24 mm
Nakład: nieznany
Rant: ząbkowany
Grubość: 1,7 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 394 razy od 26 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.