5 RAPPEN - Szwajcaria (1981) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

5 RAPPEN - Szwajcaria (1981)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
222 / 271
<
>
Szwajcaria, Konfederacja SzwajcarskaW kolekcji jest jeszcze rocznik :

1988 ()

1997 (25 022 000)AWERS (obverse) :

Na brzegu monety pierścień z perełek. W centrum wizerunek kobiety w koronie, symbolizujący Wolność, zwrócony w prawo.

Wokół legenda otokowa : CONFŒDERATIO HELVETICA, pomiędzy dwoma ozdobnymi znaczkami, data wybicia 1981.REWERS (reverse) :

Na brzegu monety pierścień z perełek. Wokół wieniec z gałązek winogrona, przewiązany na dole wstążką. W środku cyfra nominału : 5. Pod wstążką literka B - znak mennicy Berno.

Projekt : K. F. Voigt.Frank szwajcarski, waluta Szwajcarii i Liechtensteinu.

Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów (wg nazewnictwa francuskiego - fr. centimes) lub 100 rappów (określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niem. Rappen).Frank szwajcarski słynie przede wszystkim ze stabilnej wartości. Choć kraj szwajcarskich bankierów nie jest wielką potęgą przemysłową jak Stany Zjednoczone lub Japonia, jego waluta jest jedną z pięciu najważniejszych walut świata.Nazwa frank po raz pierwszy pojawiła się jednak nie w Szwajcarii, ale, jak sama wskazuje, we Francji. Stało się to już w roku 1360, w samym środku wojny stuletniej.Do Szwajcarii frank zawitał również w związku z wojnami, tym razem napoleońskimi. Mały alpejski kraj padł ofiarą podbojów Bonapartego.

Część kantonów (części Federacji Szwajcarskiej) rozpoczęła wtedy bicie franków wzorowanych na francuskich.

W 1948 roku odebrano kantonom prawo emisji własnych monet, przekazując je władzom centralnym.Początkowo franki szwajcarskie były zresztą bite za granicą, w Paryżu i Strasbourgu. W 1853 przemianowano starą mennicę kantonalną w Bernie na Mennicę Federalną. Od tej pory franki szwajcarskie są bite w Szwajcarii.Nie zakazano jednak posługiwania się pieniędzmi włoskimi i francuskim, dlatego też frank szwajcarski od początku musiał rywalizować z obcymi monetami i banknotami nawet na własnym terenie.Obecnie Szwajcaria tworzy unię walutową z miniaturowym księstwem Liechtensteinu.1 frank szwajcarski = 100 rappów (centymów) (CHF)http://pl.wikipedia.org/wiki/Szwajcaria

----------------------------------------------------------------------------

Schweizerische Eidgenossenschaft,Confédération suisse,Confederazione Svizzera,Confederaziun svizra,Confoederatio Helvetica
Data dodania: 28 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1981
Miejsce pochodzenia: Szwajcaria
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: aluminium-brąz
Waga: 1,80 g
Średnica: 17,15 mm
Nakład: 79 020 000
Rant: gładki
Mennica: B - Berno
Grubość: 1,25 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 366 razy od 28 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.