ZYGMUNT II AUGUST w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 95
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.Ostatni z Jagiellonów, panował w latach 1529 – 1572.Król wielkiego kalibru - reformator i skuteczny polityk. Do jego dokonań należy zawarcie Unii Lubelskiej, przeprowadzenie ważnej i dalekosiężnej reformy agrarnej, nadanie przywilejów miastom, czym przyczynił się do rozwoju stanu mieszczańskiego czy też stworzenie królewskiej floty na Bałtyku.

W 1561 roku włączył pod swoje panowanie Inflanty a po zawarciu unii z Litwą, w 1569 roku przyłączył do Polski Prusy Królewskie.Panowanie Zygmunta Augusta to szczyt polskiego „złotego wieku”, okres największej prosperity i chwały naszego Państwa.

W jego biografii słynny jest też wątek miłosny – po śmierci pierwszej żony Elżbiety Habsburg, potajemnie ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną, co stanowiło ówcześnie wielki skandal polityczny.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 341 razy od 15 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.