500. ROCZNICA URODZIN JANA... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

500. ROCZNICA URODZIN JANA ŁASKIEGO

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 95
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.Moneta upamiętniająca okrągłą rocznicę narodzin Jan Łaskiego, znany w Europie jako Joannes a Lasco.Łaski był początkowo księdzem katolickim, później konwertował na protestantyzm w wydaniu kalwińskim i wyjechał na stałe na Zachód, najpierw do Niderlandów, potem do Anglii na zaproszenie Edwarda VI, a po ustanowieniu katolicyzmu za religię panującą przez Marię Stuart, wyjechał do Frankfurtu nad Menem.

Przyjaźnił się z Erazmem z Rotterdamu, księżniczką Anną Oldenburg. Był pastorem i teologiem protestanckim, najwybitniejszy polskim działaczem Reformacji, humanistą. Organizował zborowy ewangelickie w Anglii i wschodniej Fryzji.W 1556 roku powrócił do Polski, po uzyskaniu zgody od króla Zygmunta Augusta. Stworzył Kościół kalwiński w Polsce.

Jan Łaski był działaczem religijnym na skalę europejską, za co został upamiętniony na pomniku Reformacji w Genewie.

Jest też zasłużony dla rozwoju polskiego języka literackiego i piśmiennictwa oraz polskiej myśli humanistycznej i demokratycznej.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 226 razy od 15 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.