OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 95
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.



Władysław IV Waza był synem Zygmunta III i Anny Habsburg.

W młodości Książe Władysław podejmował dwukrotnie nieudane wyprawy na Moskwę, w latach 1612 oraz 1617-1618, po tym, jak bojarzy rosyjscy zwrócili się z prośbą o objęcie przez królewicza tronu moskiewskiego. W 1621 roku uczestniczył w obronie Chocimia przed Turkami.

Po śmierci ojca został wybrany głosami szlachty i magnatów Królem Polski w 1632 roku. Jednocześnie był tytularnym królem Szwecji, dziedzicząc ten tytuł po ojcu. Na początku panowania toczył wojnę z Moskwą, którą rozstrzygnął pobiciem wojsk rosyjskich pod Smoleńskiem i zawarciem korzystnego dla Polski pokoju w Polanowie. Zrzekł się w nim praw do używania tytułu monarchy Rosji. Próbował odzyskać tron szwedzki, jednak sprzeciw magnatów, szlachty i mieszczan gdańskich wobec wojny ze Szwecją zmusił króla do zmiany planów i podpisania w 1635 roku rozejmu w Sztumskiej Wsi, na mocy którego okupowane Prusy wróciły do Polski, Inflanty zaś pozostały pod panowaniem szwedzkim.



Dążąc do wojny z Turcją, król zgodził się na zwiększenie liczby Kozaków rejestrowych z 6 tys. do 12 tys., czym wzmocnił przyszłych buntowników Chmielnickiego. Do wojny z Turcją jednak nie doszło wobec sprzeciwu magnaterii i szlachty.



W czasach panowania Władysława IV Wazy nastąpił rozwój gospodarczy Polski. Król zorganizował flotę i zbudował twierdzę Władysławowo. Zwiększyła się produkcja i eksport zbóż, magnateria prowadziła kolonizację ziem wschodnich.

Dobrobyt sprzyjał rozwojowi kultury, wznoszono okazałe zamki i pałace magnackie, fundowano kościoły i klasztory.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 422 razy od 15 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.