AUGUST II MOCNY (1697-1706 ; 1709-1733)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 95
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.



August z dynastii Wettinów, zanim został polskim królem w 1697 roku, był elektorem saskim.



Podczas polskiej elekcji szlachta wybrała księcia Conti, jednak to August został królem, kiedy poparli go przeciwnicy Contiego oraz Rosja i Austria.

Celem nowego króla było stworzenie unii polsko – saskiej, rozwój handlu i przemysłu, podniesienie poziomu oświaty, reorganizacja wojska i reformy w duchu absolutyzmu, zawierające zasadę dziedziczenia tronu, zniesienia liberum veto.

Nie trzeba dodawać, że reformy polityczne nie podobały się szlachcie, która zawiązywała częste bunty wobec króla, karmiąc się nastrojami konserwatywnymi i niechęcią do wszelkich reform. Realizując politykę zewnętrzną August II uwikłał Polskę w długotrwałą i wyniszczającą wojnę północną ze Szwecją. Wojska szwedzkie Karola XII najechały nasz kraj.

Wtedy szlachta z konfederacji warszawskiej wypowiedziała posłuszeństwo Augustowi i intronizowała Stanisława Leszczyńskiego.

Z kolei konfederaci z Sandomierza poparli Sasa i podpisali na własną rękę traktat z Rosją.



Poparcie Rosji uzależniło w końcu Augusta II od Rosji, która w 1717 roku, na Sejmie Niemym, po konfederacji szlachty przeciw królowi w Tarnogrodzie, stała się rozjemcą między królem a szlachtą.

Z kolei Leszczyński, popierany przez Szwedów uzależniał Polskę od Karola XII.

Ciągła wojna ze Szwecją, brak zgody na zapędy absolutystyczne króla i opór szlachty wobec reform nie pozwoliły Augustowi na stworzenie silnej monarchii i zrealizowanie zamierzeń.



Polska powoli pogrążała się w chaosie i wtedy już elektor pruski występował z propozycjami rozbioru Polski.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 392 razy od 16 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.