500-LECIE WYDANIA STATUTU... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

500-LECIE WYDANIA STATUTU ŁASKIEGO

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.Moneta kolekcjonerska wydana z okazji 500 – lecia wydania zbioru praw Rzeczpospolitej.Jan Łaski był duchownym, kodyfikatorem praw państwowych i kościelnych, doradcą politycznym królów Polski.

Żył w latach 1456 – 1531.Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował w kancelarii Krzesława z Kurozwęk, sekretarza króla Jana Olbrachta. Potem sam został sekretarzem króla.

Po wstąpieniu na tron Aleksandra Jagiellończyka, Łaski był jego doradcą politycznym. W 1503 roku objął urząd kanclerza wielkiego koronnego.

W 1510 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.Największą spuścizną Jana Łaskiego są prace nad projektami ustaw Rzeczpospolitej. Współtworzył ustawę zakazującą piastowania przez jedną osobę wielu urzędów naraz, opracował ustawę Nihil Novi, uzależniającą ustanowienie nowych podatków od zgody sejmu i senatu.W 1506 roku Jan Łaski opracował zbiór praw, zwany Statutem Łaskiego, zawierający statuty królewskie i przywileje szlacheckie oraz przepisy prawa niemieckiego. Statut był pierwszym w Polsce zbiorem ustaw obejmujących obowiązujące przepisy prawa w Polsce.Statut Łaskiego był drukiem urzędowym, wydanym w dużym nakładzie i rozesłanym do starostw i sądów ziemskich.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 168 razy od 25 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.