OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.



We wczesnym okresie piastowskim jazda była częścią drużyny książęcej i była wojskiem zawodowym, opłacanym przez władcę.



Już w początkach jej istnienia sława jazdy polskiej dotarła na krańce Europy, pisał o niej podróżnik i kronikarz Ibrahim Ibn Jakub: „setka znaczy tyle, co dziesięć secin innych wojowników”.

Mieszko I dysponował drużyną 3 tysięcy konnych wojów a Bolesław Chrobry miał ich już 4300.



Jeździec piastowski chronił ciało kurtką wełnianą lub skórzaną zwaną „przeszywanicą”, na którą zakładał zbroję z kolczugi. Chełmy wojów miały kształt stożkowy i wykonane były z dwóch kawałków żelaza oraz wyposażone w tzw. nosal, część chroniącą nos i dolną część twarzy.

Ważnym elementem uzbrojenia były drewniano – skórzane tarcze, ozdabiane malowidłami, które w przyszłości przerodziły się w znaki herbowe.



Najważniejszym rodzajem uzbrojenia były włócznia i krótki miecz do zadawania cięć. Jeździec używał w walce niewielkiego konia, przypominającego dzisiejszego tarpana.



Pierwszą sławną bitwą, stoczoną przez pancernych wojów konnych Mieszka I była bitwa pod Cedynią w 972 roku, z najeźdźczą armią margrabiego Hodona.

Z czasem nastąpiły zmiany w organizacji jazdy. Podczas panowania Bolesława Krzywoustego drużyna przekształciła się w rycerstwo, które w zamian za nadane majątki służyło królowi w boju.



Uzbrojenie ewoluowało w kierunku dłuższych i cięższych mieczy przeznaczonych do zadawania pchnięć, zamiast włóczni zaczęto używać kopii, kolczuga pokrywała całe ciało. Na potrzeby rycerstwa wyhodowano też większe i cięższe konie.

Rycerzowi w boju towarzyszył poczet uzbrojonych sług. Z czasem znaczenie w boju takiego rycerstwa malało, a nasta następcy wojów, szlachta wzywana na pospolite ruszenie traciła na zdolności bojowej względem wojska zaciężnego.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 356 razy od 25 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.