75. ROCZNICA ZŁAMANIA SZYFRU... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

75. ROCZNICA ZŁAMANIA SZYFRU ENIGMY

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.Moneta kolekcjonerska upamiętniająca 75 rocznicę wielkiego triumfu polskich deszyfrantów.Enigma była niemiecką maszyną szyfrującą komunikaty wojskowe.

Polski wywiad już przed wojną zaangażował trzech poznańskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego do rozpracowania skomplikowanego systemu Enigmy, co się powiodło.

Polacy przekazali aliantom wyniki swoich prac w 1939 roku.

Bez przesady można powiedzieć, że rozpracowanie Enigmy znacznie przyspieszyło zakończenie wojny. Odczytanie szyfrów Luftwaffe pozwoliło na właściwą logistykę floty powietrznej i wygranie Bitwy o Anglię. Klęska Rommla w Afryce spowodowana była brakiem dostaw broni i paliwa, ponieważ niemieckie statki transportowe zatapiane były dzięki złamaniu szyfrów Krigsmarine.

Manewr wojsk niemieckich po inwazji na Francję w 1944 roku był znany dzięki szyfrowi, co zakończyło się klęską armii hitlerowskiej w „kotle Falais”.Przez długi czas po wojnie Anglicy nie nagłaśniali polskich zasług w złamaniu Enigmy, sytuacja zmieniła się dopiero w latach 70-tych, kiedy ukazały się obiektywne publikacje alianckich generałów wywiadu.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 200 razy od 27 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.