LEON WYCZÓŁKOWSKI... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

LEON WYCZÓŁKOWSKI (1852-1936)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.Nasz najwybitniejszy pejzażysta urodził się w 1852 roku na Podlasiu.Naukę malarstwa rozpoczął u Wojciecha Gersona. Później uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W 1877 przeniósł się do Krakowa, gdzie pobierał nauki u samego Matejki.W następnych latach Wyczółkowski dzielił swój czas miedzy Warszawę, Podlasie i Ukrainę. W Warszawie zdobył sławę i pieniądze salonowymi „Ujrzałem raz …” i „W buduarze”.

Na Ukrainie malował ludzi żyjących wśród przyrody – rybaków, oraczy, siewców.

Przebywając w Warszawie artysta namalował zaś pogodne „Wesołe pacholęta”, „Paź z lutnią”, „Lutniści”.W 1895 roku powołany na profesora w krakowskiej ASP, pozostał tam aż do emerytury w 1911 roku.

Po 1900 roku namalował cykl pejzaży tatrzańskich akwarelami. Malował również portrety.

Do najbardziej znanych należą portrety Jana Kasprowicza, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Stefana Żeromskiego, Ireny Solskiej.Artysta pozostawił po sobie kilkaset grafik w 14 tekach.

W czasie I Wojny Światowej zaciągnął się do Legionów, co zaowocowało teką grafik „Wspomnienia z Legionowa”. W 1922 roku kupił dworek w Gościeradzu, gdzie zajmowały go studia nad przedstawieniem roślinności i kwiatów.

Zmarł w Warszawie w 1936 roku.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 329 razy od 31 marca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.