90. ROCZNICA UTWORZENIA NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
47 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.



AWERS: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-09, pod orłem napis: ZŁ 2 ZŁ, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy.



REWERS: W środku stylizowany wizerunek obecnej siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Nad nim stylizowany wizerunek logo NIK, z jego lewej strony napis:1919, z prawej strony napis: 2009. W otoku napis: 90.ROCZNICA UTWORZENIA NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI.

-----------------------------------------------------------------



Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 7 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o Najwyższej Izbie Kontroli Państwa.



Jej zadaniem była kontrola państwowych dochodów i wydatków, prawidłowości administrowania majątkiem państwowym oraz wykonania budżetu.

Podczas II wojny światowej Najwyższa Izba Kontroli funkcjonowała na emigracji na mocy dekretu Prezydenta RP z 17 lutego 1940 roku.

W kraju, pod okupacją niemiecką działała konspiracyjna Sekcja Kontroli Delegatury Rządu na Kraj.



Po II wojnie światowej i objęciu władzy w Polsce przez Krajową Radę Narodową, na mocy ustawy z 11 września 1944 roku o radach narodowych, uprawnienia NIK przejęło Prezydium KRN.

W 1949 roku Sejm Ustawodawczy powołał Najwyższą Izbę Kontroli. Jej Prezesa powoływał i odwoływał Sejm, przed nim też Prezes ponosił odpowiedzialność.



Ta względna niezależność skończyła się w 1952 roku z chwilą likwidacji NIK i powołania w jej miejsce Ministerstwa Kontroli Państwowej.

W 1957 roku przywrócono Najwyższą Izbę Kontroli i jej podporządkowanie Sejmowi.

Stan ten przetrwał do 1976 roku. Zmieniono wówczas ustawę o NIK. Izba ponownie została przekształcona w organ administracji podległy premierowi.



Sierpień 1980 roku, fala społecznych protestów i powstanie Solidarności przyniosły też zmiany w funkcjonowaniu Najwyższej Izby Kontroli. Na mocy ustawy z 8 października 1980 roku powrócono do istniejącego wcześniej modelu zakładającego podległość kontroli państwowej Sejmowi i uniezależnienie Izby od administracji rządowej.

Po przemianach zapoczątkowanych wyborami czerwcowymi 1989 roku i transformacji ustrojowej, 23 grudnia 1994 roku Sejm uchwalił obowiązującą do dziś ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli.



Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej, podlega Sejmowi, a Prezes NIK powoływany jest przez Sejm, za zgodą Senatu, na sześcioletnią kadencję.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 266 razy od 1 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.