10 GROSZY w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 84
<
>
POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA 1949-1988W pierwszych latach powojennych funkcjonował głównie pieniądz papierowy, dopiero w 1950 r. pojawiły się pierwsze monety.Do 1956 r. na monetach widniał napis Rzeczpospolita Polska, choć już od 1952 r. wprowadzono nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Od 1956 r. wszystkie monety zdawkowe są wybijane z jednolitego stopu aluminiowego – aluponu, od 1957 r. bito już monety z napisem Polska Rzeczpospolita Ludowa, natomiast od 1965 r. monety bite w mennicy warszawskiej miały nowy znak menniczy: dwie literki M i W w układzie ułamkowym.Ze względu na zniszczenia wojenne mennicy większość monet 1 i 2 gr wybito w Budapeszcie, 5 gr w brązie w Bernie, natomiast 5 gr aluminiowe i pozostałe monety miedzioniklowe w Kremnicy.

Od 1957 r. mennica warszawska samodzielnie realizuje zamówienia Narodowego Banku Polskiego przyjmując również okazyjnie produkcję monet dla innych państw.Również po 1957 r. Polska nadal korzystała z mennic w Kremnicy oraz w Leningradzie.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 341 razy od 2 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.