Maska przeciwgazowa Ma-1

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 15
<
>
Maska przeciwgazowa Ma-1 przeznaczona była do ochrony dróg oddechowych przed gazami przemysłowymi. Produkowana była w trzech rozmiarach oznaczonych: 1, 2, 3. Nie mogła być używana powyżej +50°C. Proszę zwrócić uwagę na część twarzową maski Ma-1. Jest niezwykle podobna do części twarzowej maski ML, która z kolei pochodzi w prostej linii od radzieckiej maski GP-4u (ГП - 4У). Jak widać, polscy konstruktorzy starali się zapewnić ochronę dróg oddechowych użytkowników masek przeciwgazowych, wszelkimi możliwymi sposobami. Nie mogli odstąpić od ogólnego trendu. Musieli wykorzystywać istniejącą technologię i oprzyrządowanie. Stąd, jak myślę taka różnorodność rozwiązań w oparciu o gotowe elementy. Niezwykle istotną rolę w masce przeciwgazowej odgrywa część uszczelniająca, część twarzowa lub kapturowa. O jej dopasowaniu decyduje życie czy zdrowie użytkownika. Wszelkie inne modyfikacje to drobna kosmetyka. Proszę zwrócić uwagę, że w żadnej masce wojskowej czy cywilnej okresu PRL nie występuje wewnętrzna maska. A przecież polskie maski okresu międzywojennego posiadały już takie rozwiązanie, które w tej chwili stosowane jest nagminnie.
Data dodania: 3 kwietnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1969
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 736 razy od 3 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.