Luftwaffe Odznaka Nawigatora

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 55
<
>
Luftwaffe Odznaka Nawigatora.Sygnowana logo producenta "A"(F.W. Assman & Sohne,Ludenscheid).Wersja wczesnowojenna wykonana z tombaku.Stam odznaki dobry.

Observer Badge / Beobachterabzeichen

Odznka Obserwator/Nawigator jako jedna z pierwszych doczekała sie opracowanej przez H.Goringa specyfikacji,opublikowanej już 27 listopada 1935 roku.Formalnie jednak ustanowiona została 26marca 1936 roku.
Odznaka Obserwator/Nawigator to owalny wieniec z liści laurowych(lewa strona wieńca) i dębowych(prawa) wykończony w kolorze srebrnym.Orzeł oksydowany w kolorze "alt/old - silber/silver"(czyli ciemny-czerniony)patrzący z góry jest przynitowany do wieńca dwoma nitami.
Początkowo odznake produkowano z tombaku(buntmetall) i aluminium póżniej zaś z cynku.Często są spotykane wersje kombinowane w których np.orzeł jest z tombaku a wieniec z cynku lub odwrotnie.Wymiary i waga różnią sie w zależności od producenta i materiału z którego została wykonana odznaka.Oto lista znanych producentów:
- C.E.JUNCKER BERLIN,produkował odznake w tzw. wersji ciężkiej i lekkiej
- ASSMANN,wersje z tombaku ,cynku lub kombinowane sygnowane"A" na rewersie
- OM,w kształcie kwadratu
- GWL,sygnatura w kółku była logo Gebruder Wegerhoff Ludenscheid
- P.MEYBAUER BERLIN
- wersje niesygnowane
Zapięcia różniły sie od siebie w zależności od producenta,z reguły jednak było to pionowe zapięcie "na agrafke"z cieńką szpilką na zawiasie.Oficjalnie zatwierdzone były też wersje haftowane z materiału mające ten sam rozmiar co odznaki metalowe.
Odznake nosiło sie na lewej kieszeni na piersi a wręczna była w ciemno niebieskim etui.Srodek etui u dołu był wyłożony niebieskim aksamitem zaś wieczko ozdabiały złote litery inskrypcji"Beobachterabz.".Potwierdzeniem otrzymania odznaki był wpis do soldbuch-a oraz dokument nadania wręczany podczas dekoracji.
Kryteria przyznawania:
- Odznaka przyznawana była po zakończeniu 2 miesięcznego szkolenia
- Po odbyciu 5 lotów bojowych jako Obserwator/Nawigator
- Odniesienie ran w locie bojowym na stanowisku Obserwator/Nawigator
Oficjalna liczba przyznanych odznak nie jest znana.
Data dodania: 2 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1936 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1375 razy od 2 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
6 marca 2020
Bardzo wyraźne detale orła. Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.