OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
57 / 497
<
>
Litwa.1992. Zn.nr. Mi.505-507.



FDC - znaczki z herbami Wilna, Litwy i Kiejdan



Herb miejski Wilna przedstawia w polu czerwonym świętego Krzysztofa niosącego na barkach Dzieciątko Jezus.



W wersji wielkiej

trzymaczami heraldycznymi są dwie kobiety, trzymacz po prawej stronie herbu prawej ma topór przewiązany rózgami liktorskimi (symbol jedności), trzymacz po lewej wagę (symbol sprawiedliwości) oraz kotwicę (znak nadziei). Tarczę wieńczy wieniec laurowy przepasany wstęgami zieloną, złotą i czerwoną. Dewiza herbowa z napisem Unitas, Justitia, Spes (Jedność, Sprawiedliwość, Nadzieja).



Herb miastu został nadany w 1330 roku i przedstawiał idącego przez fale św. Krzysztofa, niosącego na barkach Dzieciątko Jezus. W roku 1568 Zygmunt II August po raz pierwszy wspominiał o symbolach umieszczonych na pieczęci Wilna, a w jednym z jego listów widoczna jest pieczęć, przedstawiająca obecny motyw z herbu wileńskiego. Święty przedstawiony jest na tej pieczęci z podwójnym krzyżem na lasce, który jeszcze w XVI wieku zamieniono na wyrwane drzewo.



W czasie zaborów nad głową świętego umieszczono carskiego orła dwugłowego. Mikołaj I Romanow zmienił herb na Pogoń. Herb ze św. Krzysztofem przywrócono w 1922 r., jednak do końca II Rzeczypospolitej nie uzyskał on formalnego zatwierdzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.



Używanie obecnego herbu było zakazane w czasie okupacji Litwy przez Związek Radziecki w latach 1940-1991. Herb przywrócono 17 kwietnia 1991.
Data dodania: 5 października 2011
Datowanie przedmiotu: 1992
Miejsce pochodzenia: Litwa
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 613 razy od 5 października 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.