OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 3
<
>
Maska przeciwgazowa GM-30 (Gasmaske 30) została opracowana na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Maska posiadała część twarzową wykonaną z gumowanego od wewnątrz brezentu. Produkowana była w trzech rozmiarach od 1-3. Część twarzowa posiadała system wszytych pasków pozwalających na właściwe dopasowanie maski. W okolicach brody wszyto dodatkowy pasek, który przełożony przez szyję, zapobiegał zgubieniu maski. Cechą charakterystyczną maski GM 30 jest brak wewnętrznej półmaski. Obserwację umożliwiały szybki celuloidowe, które mocowane były za pomocą metalowych pierścieni. Na zdjęciu widoczne charakterystyczne cztery otwory pod klucz. Komora zaworowa umieszczona na zewnątrz posiadała w górnej części gwintowany otwór do mocowania pochłaniacza. Poniżej znajdował się zawór wydechowy.

Maska GM-30 przeznaczona była dla zastosowań militarnych, jednakowoż w niewielkich ilościach otrzymały ją również paramilitarne oddziały obrony cywilnej.

Maska GM-30 przenoszona była w metalowej puszce, która zawierała również szkła przeciwpotne.
Data dodania: 4 kwietnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1176 razy od 4 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.