Pani Jazłowiecka

Duże zdjęcie Pani Jazłowiecka
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
25 / 81
<
>
Blisko 2 metrowej wysokości posąg Najświętszej Maryi Panny wykonany w Rzymie przez Tomasza Oskara Sosnowskiego z białego kararyjskiego marmuru, do kaplicy domu macierzystego zgromadzenia sióstr niepokalanek w Jałowcu (obecnie Ukraina). Poświęcony 10 sierpnia 1883 przez arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Pomnik przedstawia postać Najświętszej Marii Panny ze złożonymi na piersiach rękoma i delikatnie pochyloną głową, przeżywającą tajemnicę Zwiastowania. Panią Jałowiecką szczególnym kultem darzyli ułani. którzy po trzydniowej bitwie pod Jazłowcem (11 lipca 1919 roku) przyjęli nazwę 14 Pułk Ułanów Jałowieckich a znajdującą się w klasztorze figurę Niepokalanej obrali sobie za Patronkę. Koronacji figury dokonał 9 lipca 1939 roku kardynał August Hlond, Prymas Polski.

Po II wojnie światowej w maju 1946 roku siostry niepokalanki zostały zmuszone do opuszczenia Jazłowca, i przewiozły cudowny posąg do Szymanowa k/Warszawy gdzie słynąca łaskami figura jest czczona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej.
Data dodania: 5 kwietnia 2010
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1349 razy od 5 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.