Grafikon kołowy topografa w Sala 216 w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 52
<
>
Dzięki uprzejmości płk. w st. spocz. Leśniaka możemy wśród eksponatów naszego muzeum zaprezentować Podręczne kółko topografa.Zaprezentowane kółko służyło topografowi podczas wykonywania tzw. zdjęcia stolikowego. Przy jego pomocy szybko można określić przewyższenie oraz zredukować odległość do poziomu.Odpowiedni przykład jest przedstawiony na trzecim zdjęciu. Kolejne zdjęcia pokazują poszczególne fragmenty koła potrzebne do odszukania odpowiednich wartości.Zapraszamy do przećwiczenia dokonywania odczytów z Podręcznego koła topografa.Wymiary:

bok kwadratu - 15 cm

średnica koła - 11,8 cmCIEKAWOSTKA

Zdjęcie stolikowe - metoda sporządzania map z wykorzystaniem stolika topograficznego (patrz inny eksponat w naszym muzeum) oraz tzw. kierownicy (wkrótce w naszym muzeum). Rozróżniamy dwie odmiany zdjęcia stolikowego: klasyczna - na czystym podkładzie oraz kombinowana - na fotoplanie.Kółko na odwrocie jest podpisane przez jego właściciela.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 429 razy od 7 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
5 stycznia, 21:05
"Logo" to korpusówka służby topograficznej.
5 stycznia, 20:39
Fajny przedmiot - i oczywiście kilka pytań:
- polska produkcja ?
- co to za firma (logo) ?
9 kwietnia 2010
Zgadywałem ;-)
Starszy kustosz
8 kwietnia 2010
Na zdjęciu nr 6. wszystko jest OK, wyraźnie widać, że kreska przy 10º (lewa skala) wskazuje wartość 51.2 metra (prawa skala). Wartość 51.2 metra to tzw. przewyższenie, czyli różnica wysokości terenu na 300 metrach i przy 10º nachylenia osi celowej.

Na zdjęciu nr 7. jest ewidentny błąd. Wyraźnie widać, że zero z lewej skali "zeszło" z wartości 300 na prawej skali. Teraz kreska przy 10º "pokazuje" odczyt ok. 292 metry zamiast 290. Wartość 290 metrów to tzw. odległość
7 kwietnia 2010
Ja bym powiedział, że 6 i 7 :-)
Starszy kustosz
7 kwietnia 2010
Ciekawe, czy zauważy które zdjęcie prezentuje złe nastawy :))
7 kwietnia 2010
Podsyłam link do eksponatu swojej siostrze, która studiuje na Politechnice. Ostatnio mierzy i wylicza różne rzeczy związane z szeroko pojętym transportem, ciekawe czy będzie potrafiła poradzić sobie z taką "technologią" :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.