OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 70
<
>
Butelka po legendarnej nalewce Iser-Bitter wytwarzanej w Gross-Iser (nieistniejącej osadzie po polskiej stronie Gór Izerskich). Etykieta przedstawia Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju. Butelka o pojemności 0,35 l - z dużą pewnością wykonana w okolicy (w nieznacznej odległości było kilka hut szkła). Nalewka produkowana była z ziół porastających okoliczne szczyty. W smaku przypuszczalnie była podobna do czeskiej Becherovki, lecz nikt nie jest w stanie tego potwierdzić, ponieważ nie odnaleziono receptury, według której ją wytwarzano. Pewne jest to, że nalewka zawierała 30% alkoholu (co widać na górnej etykiecie). Podobno miłośnikiem tego trunku był niemiecki laureat nagrody nobla - pisarz Gerhart Hauptmann.
Zachęcam do przeczytania ciekawych artykułów o Gross-Iser, gdzie autorzy wspominają także o tej nalewce:
https://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=31
Data dodania: 12 października 2011
Datowanie przedmiotu: 1904
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 808 razy od 12 października 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.