PZL W3A Sokół (cn. 370507)... w Muzeum Ratownictwa w Krakowie w MyViMu.com

PZL W3A Sokół (cn. 370507) SP-SXZ - MR-05/11

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
Sokół w MuzeumDnia 9 grudnia 2005 roku został przywieziony do Krakowa śmigłowiec PZL W-3A Sokół. Płatowiec zasili kolekcję Muzeum Ratownictwa, które jest organizowane przez Fundację Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego w Krakowie.Śmigłowiec PZL W-3A Sokół numer seryjny 370507 został wyprodukowany w Świdniku w 1994 roku. Pierwotnie został zamówiony przez United India Airways Limited i ze znakami tego przedsiębiorstwa, a także rejestracją fabryczną SP-SYE i numerem taktycznym H-321 był prezentowany na Salonie Lotniczym w Paryżu w 1995 roku. Wycofanie się indyjskiego odbiorcy z kontraktu zbiegło się w czasie z finalizacją umowy sprzedaży drugiego śmigłowca Sokół dla TOPRu. Poprzedni śmigłowiec TOPR noszący znaki SP-SXT został rozbity w Dolinie Olczyskiej 11 sierpnia 1994 roku. Od 16 listopada do 30 grudnia 1995 roku wykonano szereg niezbędnych modyfikacji dla potrzeb ratownictwa górskiego. Najważniejszymi zmianami było doposażenie Sokoła w wyciągarkę Lucas, zamontowanie z prawej strony kadłuba okuć na pojemnik transportowy, a także zainstalowanie systemu GPS oraz przebudowę kabiny transportowej. Śmigłowiec już z nową rejestracją SP-SXZ oficjalnie TOPR odebrał 25 stycznia 1996 roku. Za jego eksploatację odpowiedzialność na mocy umowy ponosił ZLS w Krakowie. Miejscem stacjonowania śmigłowca zostało lądowisko przy szpitalu w Zakopanem.W 2002 roku helikopter otrzymał nowy schemat malowania z dominującym kolorem żółtym i czerwonym.29 stycznia 2003 roku doszło do awaryjnego lądowania Sokoła w rejonie miejscowości Murzasichle. Uszkodzenia śmigłowca (między innymi złamana belka ogonowa) okazały się na tyle poważne, że został on wyłączony z dalszego użytkowania. Płatowiec postanowiono odbudować w nowym kadłubie z użyciem sprawnych podzespołów poprzedniego śmigłowca. W wyniku tych działań powstał Sokół o numerze seryjnym 370908. Otrzymał on znaki SP-SXW i został przekazany do TOPR 28 października 2004 roku.Kadłub oraz części pozostałe po SP-SXZ zostały w czerwcu 2005 roku przekazane Fundacji Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego w Krakowie przez TOPR.9.12.2005 roku śmigłowiec został przetransportowany ze Świdnika do Krakowa specjalnym wozem Renault przez Strażaków z Lubartowa. W operacji rozładowania śmigłowca pomógł ciężki dźwig Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 PSP w Krakowie. Trwająca godzinę akcja została przeprowadzona wzorowo i bez przeszkód. Fachowość Strażaków zasługuje na wielkie uznanie. Kadłub śmigłowca ustawiony został na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego gdzie pozostaje w depozycie razem z innymi zbiorami przyszłego Muzeum Ratownictwa. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy Sokół przekazany do Polskiego muzeum w ogóle!W tym miejscu Fundacja pragnie złożyć wyrazy wdzięczności osobom i instytucjom, które pomogły w tej niezwykłej operacji:Komendzie Wojewódzkiej PSP w LublinieKomendzie Miejskiej PSP w KrakowieStrażakom z Lubartowa i Krakowa za fachowe wykonanie zadania
Data dodania: 18 maja 2010
Datowanie przedmiotu: 1995 - 2003
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 821 razy od 18 maja 2010
Reklama
Dodaj komentarz
27 lipca 2010
A ja do 1991 mieszkałem przy pułku czołgów i wtedy naprawdę często jeżdziły...Pułk rozwiązali[1 Ppanc im.Bohat.Westerplatte]...
27 lipca 2010
Pamiętam jak ten sokół lądował awaryjnie, mieszkałem niedaleko szpitala w Zakopanem, i widziałem go wiele razy... Najgorsze jak sobie spisz a tu Ci nad głową lata :] A opis naprawdę bardzo dobry!
16 lipca 2010
Świetnyt opis!!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.