Seks faunów w MUSEUM TOMATORUM - Skład staroci w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
76 / 175
<
>
autor: Albrecht Durer

Ciekawa scena. Satyr i kobieta z którą w krzakach odbywał stosunek płciowy, otrzymują "nauczkę" w postaci pałowania. Wszystko byłoby zrozumiałe i logiczne, gdyby nie obecność nagiego mężczyzny i oryginalny tytuł grafiki: "Zazdrość".

Początkowo myślałem, że mieszkańcy pobliskiego zamku wymierzają sprawiedliwość kobiecie uprawiającej seks z osobnikiem będącym po części kozłem, a więc byłaby to kara za sodomię albo bardziej współcześnie zoofilię. Ale dlaczego mężczyzna unoszący w górę kij jest nagi? Czy przypadkiem on też do spółki z Satyrem nie kochał się z leżącą na ziemi kobietą? Bo jeśli tak, to on nie bije leżących, lecz sam zasłania się przed pałką w rękach zazdrosnej żony, która całą trójkę przyłapała na orgii.

Pytanie do zwiedzających muzeum: jak Wy odbieracie treść tej sceny? Proszę o komentarze.autor: Albrecht Durer
Data dodania: 16 października 2011
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000 - 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Rozmiar: 10,5 x 14,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 955 razy od 16 października 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
16 października 2011
Chyba Bingo. Herkules trzyma kij oburącz nad głową w taki sposób, aby zasłonić się przed ciosem Cnoty. On chyba dokonał wyboru: Rozpusta zwyciężyła, przed Cnotą się broni. Zaraz przyjdzie mu z pomocą Satyr. Już chwycił w rękę prymitywną broń - kość (szczękę dużego zwierza).
Tak to odbieram patrząc na grafikę Durera. Ale doczytałem się, że w rzeczywistości młody Herkules wybrał jednak Cnotę. To całkiem możliwe, bo młodzi często są idealistami. Ja w młodości też postawiłbym na Cnotę, chociaż dziś bardziej nęci mnie Rozpusta.
No proszę, jak to miło można sobie pogawędzić oglądając stare pocztówki.
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
16 października 2011
tu coś jeszcze na ten temat: http://www.bmagic.org.uk/objects/1955P47
Jak widać nie tylko my się nad tym zastanawiamy;) Jeżeli druga interpretacja z mojego poprz. postu byłaby prawidłowa, to Herkules odpiera ciosy kobiety symbolizującej cnotę. Ta druga niegrzeczna dama symbolizuje występek.
Dlaczego Herkules podnosi kij? Może ten gest ma oznaczać walkę wewnętrzną bohatera (dylemat wyboru)...
Profil Profesjonalny
16 października 2011
Dzięki za podpowiedź, nie chciało mi się szperać w Internecie. Ale nadal nie wszystko rozumiem. Ta dama z pałką symbolizuje zazdrość Herkulesa, która zamierza ukarać przyjemność (rozpustę), zaś sam Herkules gotowy jest jej bronić. Czy tak?
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
16 października 2011
Herkules lub następstwa zazdrości, ewentualnie Zazdrość Herkulesa ; wg. http://en.wikipedia.org/wiki/Jealousy_in_art
ta dama jest personifikacją zazdrości Herkulesa, a więc chyba nie chodzi tu orgię.
inne źródło: Herkules na rozdrożu,
wg. tej interpretacji jest to nawiązanie do fragmentu z Ksenofonta:
http://www.artgallery.nsw.gov.au/work/8503/
Herkules dokonuje wyboru pomiędzy przyjemnością a cnotą. Przyjemność leży naga z satyrem i ma za chwilę być zbita na kwaśne jabłko przez oponentkę, podczas gdy Hercules już przygotowuje się do wkroczenia do walki.

Cokolwiek by to nie było, miła to scenka dla oka, zwłaszcza, że fauny leżą jak najbardziej w kręgu mych zbierackich zainteresowań.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.