Nożyk reklamowy do papeterii.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 24
<
>
Dawno temu dostałem od znajomego "antyczny" nóż do papeterii.Parę dni temu "rozszyfrowałem" go i teraz wiem,że:

-jest to reklamówka w języku francuskim niemieckiej firmy "Adolf Bleichert & Co., Fabrik für Drahtseilbahnen, Leipzig-Gohlis" [Adolf Bleichert & Co. fabryka kolejek linowych, Lipsk-Gohlis].Firma istniała pod tą nazwą w l.1874-1932 i była największą na świecie w produkcji kolejek linowych [ 5000 ] różnego typu.Już po przekształceniach własnościowych [Wielki Kryzys] spółka jako " Bleichert Transport GmbH" l.1935-36 zbudowała kolej linową na Kasprowy Wierch w Polsce.Podczas II wojny światowej fabryki produkowały łuski do amunicji i z tego powodu zostały zbombardowane przez aliantów.Po wojnie firma przejęta została przez Sowietów a później przez NRD.W Niemczech Zachodnich odrodziła się w 1946 roku pod nazwą 

"Bleichert Transportanlagen GmbH " [w Kolonii ].

Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczne są obie strony [opisy przy foto] mojego noża do listów.Fotki 3 i 4 [ z internetu] przedstawiają noże "jak wyglądały za młodu" .Ciekawostka znajduje się na czwartym zdjęciu z sieci gdzie obok noża "niemieckiego" znajduje się poniżej nóż "brytyjski".Wskazuje nam na to,że tam gdzie "Adolf Bleichert & CO" miał biura/agendy tam w danym języku były te noże do listów "dystrybuowane"[Lipsk,Wiedeń-niemiecki,Paryż-francuski,Londyn-angielski].
Data dodania: 28 kwietnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1932
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 434 razy od 28 kwietnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.