SZELĄG KRZYŻACKI Michał... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

SZELĄG KRZYŻACKI Michał Küchmeister von Sternberg

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 72
<
>
SZELĄG KRZYŻACKI - Michał Kuchmeister von SternbergAWERS : Tarcza wielkiego mistrza z legendą MAGST. MICHAEL PRIM (Mistrz Michał Pierwszy)REWERS : Tarcza krzyżacka z legendą MONETA DNORVM PRVC (moneta panów Prus)Michał Küchmeister von Sternberg – wielki mistrz zakonu krzyżackiego (1414-1422)Urodził się w 1370 r. na Śląsku. Po wstąpieniu w młodym wieku do zakonu krzyżackiego rozpoczął swą służbę w Bałdze, skąd wychodziły wyprawy zakonnych rycerzy i ich gości na Litwę, następnie został komturem na zamku w Rhein (Ryn).

W latach 1396-1402 był prokuratorem kętrzyńskim, w 1400 r. został także szafarzem elbląskim. Później w Królewcu sprawował urząd wielkiego szafarza. Od 1404 r. był wójtem Żmudzi, a od 1410 r. wójtem Nowej Marchii.Po bitwie grunwaldzkiej próbował z wojskami zaciężnymi i własnymi wasalami odzyskać utracone przez zakon pozycje. W bitwie pod Koronowem (10 października 1410) poniósł klęskę, dostał się do niewoli i został osadzony na zamku w Chęcinach. Z Polski powrócił latem 1411 r., aby objąć urząd wielkiego marszałka i przewodniczyć delegacji krzyżackiej podczas sądu polubownego w Budzie w 1412 r., który potwierdził ustalenia pokoju toruńskiego 1411 r.

Niezadowolony z takiego obrotu sprawy wielki mistrz oskarżył go o nieprzestrzeganie wcześniej ustalonych z nim instrukcji.W wyniku klęski zakonu w bitwie pod Grunwaldem jego militarna i ekonomiczna potęga podupadła. Nastąpiła też przebudowa świadomości mieszkańców Prus. Nic więc dziwnego, że gdy wielki mistrz Henryk von Plauen dążył do wojny z Polską, zgromadzone wojsko krzyżackie (pruska szlachta i chłopi) we wrześniu 1413 r. pod Lidzbarkiem Welskim odmówiło walki z Polską.Küchmeister odsunął od władzy Plauena, a 7 stycznia 1414 r. oficjalnie wybrany został na urząd wielkiego mistrza krzyżackiego. Znacząco złagodził politykę wewnętrzną państwa zakonnego: przywrócił rady miejskie i na sądzie rycerskim w Bratianie pozwolił na powrót członków pruskiego Towarzystwa Jaszczurczego zwanego także Związkiem Jaszczurczym. Zobowiązał się także ukrócić nadużycia państwowych urzędników. Wobec ponownego konfliktu z Polską zwanego wojną głodową wysłał w 1414 r. rozpaczliwy list do papieża Jana XXIII (znanego jako antypapież Jan XXIII), w którym błagał go o powstrzymanie polskiego króla Władysława Jagiełły.Jednocześnie, świadomy słabości militarnej zakonu, nakazał wycofanie sił do obronnych zamków i miast oraz utrudnianie polskiego pochodu poprzez niszczenie pól i młynów wodnych. Nadał prawo miejskie Sztumowi 21 września 1416r. Było to jedyne lokowane miasto za jego czasów. W marcu 1422 r. złożył rezygnację z urzędu wielkiego mistrza.Zmarł w Gdańsku 15 grudnia 1423 r. Pochowany został w kaplicy św. Anny na zamku w Malborku.
Data dodania: 22 maja 2010
Datowanie przedmiotu: 1414 - 1422
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: srebro
Waga: 1,20 g
Średnica: ok. 19,6 - 20 mm
Rant: gładki
Mennica: Gdańsk
Grubość: ok. 0,7 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 872 razy od 22 maja 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.