Polska Dyrekcja Ubezpieczen... w Banderoza Fasoli w MyViMu.com

Polska Dyrekcja Ubezpieczen Wzajemnych

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 6
<
>
W Polsce, pierwsze zakłady ubezpieczeniowe powstawały w XIX wieku. Były to również towarzystwa ogniowe, tak zwane socjety. W 1803 roku, na podstawie uchwały króla pruskiego Fryderyka Wilhelma, do życia powołano Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Tę właśnie datę przyjmuje się jako początkową dla polskich instytucji ubezpieczeniowych. Rok później, w Prusach Południowych założono Towarzystwo Ogniowe dla Wsi. Obie te instytucje - funkcjonujące na znacznym obszarze ziem polskich, w tym w Warszawie i Poznaniu - były pierwszymi w Polsce przykładami działalności towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. ierwszy zakład ubezpieczeniowy na terenie zaboru austriackiego, założono w Krakowie w 1860 roku. Było to Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia "Florianka", które w 1874 roku przekształciło się w Krakowskie Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń, oferujące ubezpieczenia majątkowe oraz polisy na życie również na Wołyniu, Podolu i Ukrainie. Dzięki stosowanej przez ten związek regule przeznaczania nadwyżki finansowej na działalność prewencyjną, w prawie każdej wsi objętej jego zasięgiem powstawały ochotnicze straże ogniowe.Rozkwit ruchu ubezpieczeń wzajemnych w Polsce przypadł na okres międzywojenny. Polski rynek TUW-ów należał wówczas do najbardziej dynamicznych w Europie, a ich udział w rynku ubezpieczeń wynosił ponad 65%. Kilkadziesiąt TUW-ów aktywnych w tamtym okresie, obejmowało swoją ofertą praktycznie wszystkie sfery życia. Zrzeszało przedstawicieli różnych zawodów, z których najliczniejszą grupę stanowili m.in. lekarze - Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej, czy właściciele pojazdów samochodowych - Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Właścicieli Pojazdów Mechanicznych.

W 1921 r. powstała Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, obejmującą swoim zasięgierm - z wyjątkiem dawnego zaboru pruskiego - teren całego kraju. W 1927 r. została przekształcona w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW). Instytucja działała do 1947 r. zajmując się głównie przymusowymi ubezpieczeniami majątkowymi.Ustawa z 1952 roku potwierdzająca likwidację ubezpieczeń wzajemnych, ukoronowała proces upaństwowienia całego rynku. Dopiero nowe prawo ubezpieczeniowe wprowadzone w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, umożliwiło tworzenie zakładów ubezpieczeniowych również w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Obecnie na terenie naszego kraju istnieje 10 TUW-ów, których większość oferty stanowią ubezpieczenia majątkowe.

Ta tabliczka pochodzi z budynku starej przedwojennej remizy OSP w Targowiskach.
Data dodania: 4 czerwca 2010
Datowanie przedmiotu: 1921 - 1939
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1338 razy od 4 czerwca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
17 września 2010
Zauważyłem, że w MYVIMU panuje jakaś dziwna epidemia. Kilku naszych kolegów już przechorowało i teraz czują się już dobrze. DIGITALMEN, trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Jako Rumcajs, zalecam Ci grzane piwo z sokiem malinowym tuż przed snem :)).
8 września 2010
http://myvimu.com/panel2/exhibit/18373 Przepraszam nie doczytalem się.
8 września 2010
michu
Chodziło mi o link do tego niemieckiego szyldu o którym wspomniałeś
6 września 2010
Przepraszam kolego Rumcajs ale pytanie prosze kierować do kolegi fasola 44.Pozdro michu.
6 września 2010
Ciekawy eksponat, michu, czy możesz dodać link do swojego eksponatu? Dyszka
5 czerwca 2010
luksus;)
4 czerwca 2010
Ja mam coś podobnego ale niemiecki szyld że oplacono straż pożarną .Ten jest dopiero zjechany , ale też ma swoje lata .Wkleje go jutro.
4 czerwca 2010
spoko dzięki, ale wiadomo że zdarty...;/
4 czerwca 2010
Fajny opis z przyjemnością się czyta ,brawo.michu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.