Wałbrzych- Carl Tielsch
Sukces Carla Kristera spowodował powstanie drugiej wytwórni w Wałbrzychu w 1845 roku. Carl Tielsch, radca handlowy, urodzony w Borze koło Środy Śląskiej, założył fabrykę w Starym Zdroju
(Altwasser). Była to niewielka wioska znajdująca się wówczas 6 km od Wałbrzycha (dziś jest jedną z dzielnic miasta). Dyrektorem został Ernst Bauer. Duże nakłady finansowe Tielscha pozwoliły na szybki i prężny start manufaktury. W roku 1864 zakład zatrudniał już tysiąc czterystu pracowników.
Wyroby uzyskiwały wiele nagród i wyróżnień na wystawach. W latach 60-tych XIX wieku firma Tielscha posiadała trzy fabryki. Najwyższy poziom artystyczny wytwórnia osiągnęła w latach 1860-
1900. Produkowane przedmioty były bardzo bogato dekorowane, posiadały efektowne kształty. Ich jakość porównywano z jakością naczyń z Berlina, a nawet Miśnii.
W 1882 umarł założyciel manufaktury- Carl Tielsch. Mimo tego w dalszym ciągu świetnie prosperowała. Zarząd przejął jego syn Egmont, który kontynuował dzieło swojego ojca. W 1900 roku fabryka wstąpiła do Związku Niemieckich Fabryk Porcelany w Berlinie.
W 1906 roku zastosowano pierwszy piec tunelowy w Niemczech.
W 1917 roku fabryka stała się spółką akcyjną i związała się z wytwórnią Hutschenreuthera. W 1932 była już oddziałem fabryki z Hohenberg.
W XX wieku jakość wyrobów obniżyła się. Fabryka produkowała masowo porcelanę stołową. Masa porcelanowa była nadal dobrej klasy, ale wyrobom brakowało XIX-wiecznej dekoracji i finezji kształtów. W 1945 roku wytwórnia przeszła na własność PRL, zmieniając nazwę na "Tielsch- Państwowa Fabryka Porcelany". Przez następne siedem lat zakłady kontynuowały wzory z poprzednich okresów działalności. W 1952 państwowe władze przejęły fabrykę całkowicie. Nastąpiła kolejna zmiana nazwy ("Zakłady Porcelany Stołowej Wałbrzych").
W 1992 roku firma została ponownie sprywatyzowana i stała się spółką akcyjną. Głównymi właścicielami zostały rodziny Świerczyńskich i Kułakowskich. Manufaktura działa do dziś, będąc jednym z największych producentów porcelany w Polsce.
Data dodania: 12 czerwca 2010
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 1010 razy od 12 czerwca 2010