OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 19
<
>
Andre Dubreuil

Spine

14,5x9,3x13,5 cm skala 1:6

Krzesło Spine chair zaprojektowane przez Andre Dubreuil dla Ceccotti Collezioni, wykonane z metalu. Kolor Czarny.

Projektant: Andre Dubreuil

Na najsłynniejsze fotele polują kolekcjonerzy. W Polsce najbardziej znanym jest Mirosław Melerski. Przez wiele lat pracował w niemieckiej manufakturze Vitra, produkującej meble cenionych projektantów. Ale najbardziej lubi Spine – metalowy fotel na trzech nogach. Poznał nawet projektanta, Andre Dubreuila, który udzielił mu licencji na produkcję mebla w Polsce. Kolekcja pana Mirosława należy do jednej z oryginalniejszych na świecie. Ktoś mógłby powiedzieć: przecież to tylko fotele, każdy jakiś w domu ma. Nic bardziej mylnego. Najsłynniejsze egzemplarze osiągają astronomiczne ceny. Fotele są więc w cenie. Cóż, w końcu wywodzą się od kamiennego tronu. Aż do XVIII wieku były atrybutem wyższych sfer i zwykły śmiertelnik mógł o nich tylko pomarzyć. Jedne rezerwowano dla dam – w fotelu-krynolinie z szerokim siedzeniem mieściły się najbardziej wymyślne kreacje. Inne dla dżentelmenów – tzw. klubowe. Jeszcze inne dla arystokratów wybierających się do dżungli – tapicerowany explorer's chair zaopatrzony był z przodu i z tyłu w uchwyty do niesienia.

Dziś powstają ich współczesne wersje – z plastiku, szkła. Projektanci prześcigają się w coraz to oryginalniejszych wzorach. Choć fotel może mieć każdy, mebel nic nie stracił na prestiżu. – To na czym siedzimy, świadczy, jacy jesteśmy – mówi pan Mirosław.
Data dodania: 5 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1986
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 608 razy od 5 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
5 lutego 2011
W późniejszym terminie uzupełnię
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
5 lutego 2011
Śliczne...., może jakieś informacje....
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.