Stary medalik z Matką Bożą... w King Muzeum w MyViMu.com

Stary medalik z Matką Bożą Białynicką z 1756 r.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 94
<
>
Stary medalik ( koronatka ) z 1756 r. Został wykonany w Rzymie z miedzi lub podobnego stopu, ma średnicę 34 mm , i wagę 16,9 g . Z jednej strony widzimy Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus , a na drugiej stronie jest to postać Św.Eliasza . Nad głową Pana Jezusa widnieje napis BEN XIV co oznacza papieża Benedykta XIV , który w latach 1740 - 1758 r. był głową Kościoła Katolickiego. Stan zachowania określam na dobry - .( Rewoliński nr. 53 , stopień rzadkości R8 ).
Widoczna na medaliku Matka Boska jest wizerunkiem tz. Matki Bożej Białynickiej , której cudowny obraz był bardzo znany na kresach I RP oto cytat z jednej ze stron internetowych poświęconych temu Cudownemu Obrazowi Matki Bożej Białynickiej: " Pewne informacje na temat kultu w Białyniczach pojawiają się od 1634 r. W r. 1635 Krzysztof Zawisza (marszałek wielki litewski) sprawił dla cudownego obrazu sukienkę z koronami, srebrną, pozłacaną. W obliczu : rabunku, zbrodni i pożogi jaką niosły wojska moskiewskie na kresach Rzeczypospolitej, jesienią 1655 r., obraz Marii z Białynicz przeniesiono do Lachowicz w dawnym województwie nowogrodzkim. Miejscowość ta wówczas należała do Pawła Sapiehy hetmana litewskiego i była dobrze ufortyfikowanym na Litwie punktem obronnym. W tym samym czasie, gdy Częstochowa broniła się przed inwazją szwedzką, Lachowice z Białynicką Madonną dawały odpór atakom moskiewskich najeźdźców. Wtedy, powiada w pamiętniku Pasek, Polacy zgodnie z Litwinami : "idąc, odprawowali swoje nabożeństwa, śpiewali godzinki, kapelani na koniach jadąc, słuchali spowiedzi. Każdy dysponował się, żeby był jak najgotowszy na śmierć". Po zwycięstwie, Czarniecki z Sapiehą triumfalnie wchodzili do Lachowic i wraz z tłumami chóralnie odśpiewali Te Deum Laudamus przed obrazem z Białynicz, a był to dzień Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Wizerunek z Białynicz trwał w bezpieczniejszych Lachowicach ponad wiek. Dopiero dzięki zabiegom OO. Karmelitów i poparciu księżnej Teofili z Jabłonowskich Sapieżyny (małżonki Józefa Sapiehy krajczego litewskiego), doprowadzono do uroczystego powrotu obrazu do Białynicz, dla którego w 1760 r. wzniesiono nowy kościół. Od 1755 r. działała komisja, zbierająca pod przysięgą wiadomości o cudownych uzdrowieniach i nadprzyrodzonych wpływach uzyskanych za pośrednictwem modłów zanoszonych przed oblicze tej właśnie Madonny. W komisji pracował ks. Jan Szumski i ks. Józef Kryński, mocą decyzji biskupa wileńskiego Michała Jana Zienkowicza. Po rozpoznaniu sprawy papież Benedykt XIV wydał w r. 1756 bullę z zezwoleniem na koronację tego obrazu." Jest to fragment historii w/w obrazu , który do dziś dnia się nie odnalazł po tym jak został w 1876r. ukryty przed rosjanami , którzy zamienili to sanktuarium w cerkiew. Do dziś zachowało się kilka kopii tego obrazu np. w Woli Gułowskiej
http://medaliki.king22.pl
Data dodania: 13 czerwca 2010
Datowanie przedmiotu: 1756
Stan eksponatu: Dobry
Tagi: medaliki
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1998 razy od 13 czerwca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
30 sierpnia 2010
Z prawdziwą przyjemnością obejrzałem ten eksponat i z prawdziwą przyjemnością stawiam "10" - czy ktoś to kiedyś doceni :).
Profil Profesjonalny Moderator
30 sierpnia 2010
Chciałbym napisać coś konkretnego a nie tylko super ale nie mam pomysłu i tylko podziękować mogę za tak obszerny opis.
Starszy kustosz
29 sierpnia 2010
Aż mi mowę odebrało, najpierw po obejrzeniu samego medalika (stan zachowania oraz patyna - cudne), a następnie jak zobaczyłem opis pod tym eksponatem. Natknąć się na taki eksponat w MyViMu - bezcenne, za resztę zapłacisz kartą.
25 lipca 2010
Fajne cacko
14 lipca 2010
Pakiet informacji imponujacy:)
Starszy kustosz
14 lipca 2010
Super!!!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.