OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 19
<
>
Panton

Wire Cone Chair

12,6x12,3x10,3 cm

Verner PANTONVERNER PANTON (1926-1998) kształcił się w Technikum w Odense a potem studiował architekturę Królewskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze, którą ukończył w 1951 roku.Uczył się od najlepszych! Oświetlenia - od znakomitego Paula Henningsena. Był zaprzyjaźniony z Hansem Wegnerem. Pracował jako wspólnik z Arne Jacobsenem, razem współpracowali nad eksperymentalnymi meblami, projektując dobrze znany fotel \"ANT\"(1951-1952) Jacobsena. W 1955 roku Panton założył własne biuro projektowe będąc już znanym ze swoich innowacyjnych propozycji. W tym samym roku Jego\"Bachelor\'s Chair\" i \"Tivoli Chair\" zaczęła produkować manufaktura Fritz\'a Hansen\'a. Jego znane krzesła\"CONE\" zaprojektowane do czerwonego wnetrza (1958 rok), którego kontynuacją było HEART CHAIR (1959) zaczęła produkować nowo otwarta firma PLUS-LINJE. Otrzymał wielkie uznanie za liczne krzesła, oświetlenie, tekstylia. Znany jest z wielu niekonwencjonalnych, szokujących projektów. Z pasją uczestniczył w eksperymentach z nowymi materiałami- Przezroczystymi tworzywami sztucznymi, plastikiem. Bawił się KOLOREM! Zmęczony Danią, wyjeżdża do Cannes w 1962 roku, ale na stałe osiedla się wraz z przyszłą żoną Marianne Person-Oertenheim w Bazylei. Rozpoczyna współpracę z VITRĄ. \"FLYING CHAIR\"- żartobliwy, fantazyjny mebelek stał się hitem na Targach Mebli w Kolonii. W 1967 roku powstał \"PANTON CHAIR\"- Eleganckie, seksowne i pierwsze wykonane z jednego kawałka plastiku najnowszą technologią zostało IKONĄ DESIGNU. Błyszczący, czerwony model \"PANTON CHAIR\" w magazynie \"NOVA\" w 1970 roku reklamowane było z hasłem: \"Jak rozbierać się przed swoim mężem\" W 1973 roku powstaje \"SYSTEM 1-2-3\"- tworzony jako wielofunkcyjny fotel - pojedynczy , łączony po dwa - trzy -cztery tworząc sofy. Lata 70-te , pomimo licznych nagród, były dla Pantona początkiem stopniowego odsunięcia się z centrum sceny Designu. Był to czas \"post- Wietnamu\", gdzie optymistyczne projekty Vernera Pantona wydawały sie cyniczne. Wszystko zmienia się w latach 90-tych, gdy Peter Saville wybiera \"SHELL LAMP\" jako najważniejszy punkt fotografowanego mieszkania w Londynie, a 1995 roku na okładce brytyjskiego wydania \" Vogue\" pojawia się \"PANTON CHAIR\" wraz z modelką Kate Moss występującą nago. Jego meble znów trafiły do produkji. Verner Panton umiera w Kopenhadze, 12 dni przed otwarciem jego retrospektywnej wystawy pt. \"Światło i kolor\" w Trapholtmuseum w Kolding, Dania.
Data dodania: 5 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1988
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 479 razy od 5 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.